Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Z głębokim żalem zawiadamiamy,
że
16 listopada 2024 r.
przeżywszy
52
lata
zmarła
śp. dr Agnieszka Dąbrowska
starszy specjalista naukowo-techniczny w Ogrodzie Botanicznym UMCS w Lublinie
Urodziła się 27 grudnia 1971 roku w Krasnymstawie. Tu ukończyła Technikum Ogrodnicze w Zespole Szkół Rolniczych (1988-1992). W latach 1992-1997 studiowała na Wydziale Ogrodnictwa Akademii Rolniczej w Lublinie (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy) ze specjalnością Kształtowanie Terenów Zieleni. Pracę magisterską z zakresu botaniki stosowanej napisała pod kierunkiem prof. dr hab. Elżbiety Weryszko-Chmielewskiej. W latach 1997-1998 kontynuowała naukę w Międzywydziałowym Studium Pedagogicznym Akademii Rolniczej, a następnie w latach 1998-2000 odbyła studia podyplomowe na Politechnice Lubelskiej na kierunku Zarzadzanie i Marketing. Pracę zawodową rozpoczęła jako nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Rolniczych w Krasnymstawie (1997-1998), a następnie jako nauczyciel marketingu w Ośrodku Usług Edukacyjnych (1999).
Z Ogrodem Botanicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej związana była od 2000 roku. Prowadziła Dział Roślin Wodnych i Bagiennych oraz Dział Roślin Ozdobnych „Nad Stawami”, a w latach 2000-2009 także kolekcję kosaćców bródkowych. W roku 2007 przejęła również opiekę nad Działem Systematyki Roślin. Z jej inicjatywy Działy te przechodziły przebudowy i reorganizacje, a ich kolekcje wzbogaciły się o liczne, nowe gatunki i odmiany roślin. W ostatnich latach szczególnie bliskie były jej liliowce, których kolekcję, dzięki swojemu zaangażowaniu i współpracy z innymi jednostkami, stale powiększała i rozwijała.
Od początku pracy w Ogrodzie Botanicznym zajmowała się również pracą naukową, a jej badania dotyczyły głównie aeropalinologii roślin alergennych oraz zmienności kostrzew i ich przydatności w rolnictwie. Stopień doktora nauk rolniczych w dyscyplinie agronomia uzyskała w 2006 roku na Akademii Podlaskiej (obecnie Uniwersytet w Siedlcach) na podstawie rozprawy pt. „Ocena ekotypów wybranych gatunków kostrzew w aspekcie ich rolniczego i rekreacyjnego wykorzystania”, której promotorem był prof. dr hab. Bogusław Sawicki.
Po uzyskaniu stopnia naukowego jej zainteresowania skupiały się nad zagadnieniami z zakresu fenologii, biologii kwitnienia i zapylania oraz ochrony ex situ i in situ roślin chronionych i zagrożonych wyginięciem, szczególnie z Lubelszczyzny. Współpracowała z naukowcami lubelskich uczelni, z pracownikami polskich ogrodów botanicznych i arboretów oraz pracownikami innych instytucji działających na rzecz ochrony przyrody. Brała udział w kilku projektach badawczych. Była promotorem pomocniczym rozprawy doktorskiej pt. „Wybrane aspekty biologii kwitnienia i owocowania kosaćca bezlistnego Iris aphylla L.” obronionej na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS. Jej dorobek to blisko dwieście autorskich i współautorskich artykułów w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych, rozdziałów w monografiach, artykułów popularnonaukowych, komunikatów konferencyjnych i zjazdowych, opracowań, opinii, recenzji. Współtworzyła i opracowywała graficznie wydawany corocznie przez Ogród Index Seminum - spis nasion przeznaczonych do wymiany z innymi ogrodami botanicznymi w kraju i na świecie.
Była koordynatorką do spraw praktyk studenckich prowadzonych w Ogrodzie. Przygotowywała interesujące wykłady dla słuchaczy Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, aktywnie brała udział w różnych wydarzeniach promocyjnych, edukacyjnych i kulturalnych Ogrodu Botanicznego, prowadziła spacery z przewodnikiem, udzielała licznych wywiadów w radiu, telewizji i prasie.
Była wieloletnim członkiem zwyczajnym Polskiego Towarzystwa Botanicznego, członkiem Zarządu i Komisji Rewizyjnej Lubelskiego Oddziału tego Towarzystwa oraz członkiem, w tym członkiem Zarządu, Yacht Clubu UMCS.
Agnieszka miała wiele zainteresowań. Interesowała się przyrodą, ziołolecznictwem, fotografią, lubiła dobrą książkę, turystykę i żeglarstwo. Miała artystyczną duszę. Z pasją oddawała się malarstwu akwarelowemu, szkoląc swój warsztat pod okiem artystów. Uczestnikom warsztatów z akwareli, których tematem były rośliny, chętnie udzielała cenionych przez nich wskazówek botanicznych i przyrodniczych. Swoje prace prezentowała na kliku zbiorowych wystawach.
W naszej pamięci pozostanie na zawsze, jako uśmiechnięta, wrażliwa na piękno przyrody i dostrzegająca jej potrzeby, oddana Ogrodowi Koleżanka.
Spoczywaj w pokoju, Agnieszko!
Rodzinie i bliskim wyrazy współczucia składają
dyrektor i pracownicy Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 22 listopada 2024 r.
Wystawienie trumny w kościele w dniu pogrzebu o godz. 12:15
Msza święta pogrzebowa zostanie odprawiona o godz. 13:00 w Kościele Parafialnym św. Franciszka w Krasnymstawie, po której nastąpi odprowadzenie na cmentarz parafialny.