Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Kolekcja róż usytuowana jest na łagodnym zboczu „dworskiego” wzniesienia o łącznej powierzchni 1 ha. Prezentowane gatunki i odmiany ukazują ogromną różnorodność uprawianych krzewów. W 1972 r. pierwszych nasadzeń dokonała mgr inż. Maria Napiórkowska. W latach 1979-2006 gromadzeniem krzewów róż zajmowała się mgr inż. Irena Stropek. Od roku 2007 do 2022 opiekunem Rosarium była dr inż. Krystyna Rysiak. Ponadto znaczący udział w pozyskiwaniu gatunków dziko rosnących wniosła dr Wiesława Krzaczek.
Kolekcja krzewów różanych stanowi około 450 gatunków i odmian. Rozmieszczona jest grupami w zależności od pokroju krzewów i budowy kwiatów. Najliczniejszą grupę w ogrodowej kolekcji stanowią krzewy z grupy róż wielokwiatowych (rabatowych). Ich odmiany należą do róż wielokwiatowych (Rosa polyantha), mieszańców wielokwiatowych rabatowych (Rosa polyantha hybrida), bukietowych (Rosa floribunda) i bukietowych wielkokwiatowych (Rosa floribunda grandiflora). Krzewy róż wielokwiatowych charakteryzują się obfitym i długim kwitnieniem, a kwiaty dużą trwałością. Zachwycają swoją bogatą kolorystyką i różnorodnością form kwiatów. Reprezentanci tej grupy to m.in. biała ‘Tiara’, różowa ‘Queen Elizabeth Rose’ oraz w różnych odcieniach czerwieni ‘Sarabande’, ‘Farandole’ i ‘Lilii Marleen’. Róże wielkokwiatowe to przede wszystkim mieszańce herbatnie (Rosa thea hybrida). Tworzą długo kwitnące, szlachetnego kształtu kwiaty, często pachnące. Spośród nich uwagę zwraca odmiana o białych kwiatach ‘Pascali’, pomarańczowych ‘Ambasador’ i czerwonych ‘Kardinal’, ‘Red Queen’, ‘Venrosa’. Niebieskim odcieniem kwiatów wyróżniają się ‘Intermezzo’ i ‘Mainzer Fastnacht’, zaś najciemniejsza „prawie czarna” w tej grupie to ‘Bonne Niut’. Róże miniaturowe na tle innych grup wyróżniają się małymi kwiatami szlachetnego kształtu oraz drobnymi delikatnymi liśćmi. Interesujące odmiany to: ‘Eleanor’, ‘Little Flirt’, ‘Little Buckaroo’, ‘Meinmonder’. Róże okrywowe tworzą zwartą okrywę z pędów i liści. Wyróżniają się wysoką odpornością na mróz, choroby i szkodniki, nie wymagają wielu prac pielęgnacyjnych. W ogrodowej kolekcji znajdują się m.in. ‘Bonica’, Nozomi’, ‘The Fairy’. Róże pnące o pędach wiotkich (climbings) wywodzą się najczęściej od Rosa wichuraiana i Rosa × kordesii, natomiast o pędach sztywnych (ramblers) – głównie od Rosa multiflora. Odmiany tej grupy wymagają podpór dla swoich pędów. Efektownie na pergolach prezentuje się ‘Lawender Lassie’, ‘Excelsa’, ‘New Dawn’, ‘Dortmund’ i ‘Flammentanz’. Ozdobą róż parkowych są nie tylko kwiaty, ale także kolce, owoce i liście. Ciekawie wygląda forma oskrzydlona róży czteropłatkowej (Rosa sericea f. pteracantha). Główną ozdobą są młode pędy, ale przede wszystkim piękne szerokie kolce pod słońce przeświecające czerwono. Grupę tę reprezentuje np. róża żółta ‘Persian Yellow’ (Rosa foetida ‘Persian Yellow’), róża pomarszczona ‘Kórnik’ (Rosa rugosa ‘Kórnik’).
Oprac. dr inż. Krystyna Rysiak (kurator działu w latach 2007-2022)
Kurator - mgr inż. Joanna Danieluk