Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Dział Dendrologii lub Arboretum (z łac. arbor, a z grec. dendron - oznacza drzewo) jest zbiorem drzew, krzewów, półkrzewów i krzewinek. W lubelskim ogrodzie botanicznym ten dział położony jest w północno-wschodniej części ogrodu i zajmuje powierzchnię 5,6 ha o zróżnicowanej rzeźbie terenu. Pierwsze drzewa posadzono w 1968 r. pod nadzorem prof. dr hab. Dominika Fijałkowskiego. W kolejnych latach organizowaniem arboretum zajmował się dr Kazimierz Kozak. Od 1977 r. do przejścia na emeryturę działem tym kierowała mgr inż. Helena Kostrzewa. Od marca 1994 r. do stycznia 2018 r. kierownikiem arboretum był mgr inż. Ryszard Sawicki, a w latach 2018-2022 - dr Anna Cwener.
Dział Dendrologii gromadzi około 1600 gatunków, form, odmian reprezentowanych przez 219 rodzajów należących do 81 rodzin. Drzewa i krzewy sadzone są zgodnie z zasięgami geograficznymi, reprezentując obszary Europy, Azji i Ameryki Północnej. Najliczniejsze rodzaje to: tawuła (Spiraea) – 80 taxonów, jałowiec (Juniperus) – 72 i żywotnik (Thuja) – 51. Wiosną uwagę zwracają kwitnące krzewy: lilaków (Syringa), krzewuszek (Weigela), kalin (Viburnum) i derenia kwiecistego (Cornus florida). Bogactwo drzew i krzewów iglastych stanowią: szerokie choiny kanadyjskie (Tsuga canadensis), jodły (Abies), daglezje (Pseudotsuga), żywotniki (Thuja), cyprysiki (Chamaecyparis) i jałowce (Juniperus) przybierające różne formy i barwy. Ze względu na niezwykłe kształty, dużym zainteresowaniem cieszą się odmiany świerka pospolitego - wężowa i gniazdkowata (Picea abies ‘Virgata’ i Picea abies ‘Nidiformis’). Niezapomniane wrażenie sprawia paulownia cesarska (Paulownia tomentosa) o bardzo dużych liściach - do 50 cm dł. i niebiesko-fioletowych kwiatach ukazujących się przed rozwojem liści. Z krajowych gatunków - rzadkich, ginących i chronionych - spotkać tu można: azalię pontyjską (Rhododendron luteum), brzozy: niską i karłowatą (Betula nana i Betula humilis), cisa pospolitego (Taxus baccata), wierzbę lapońską (Salix lapponum), jarząb brekinia (Sorbus torminalis). Jesienią drzewa i krzewy nabierają pełnej krasy. Wielobarwne liście oraz owoce ozdobnych jabłoni, kalin, jarzębin, irg, berberysów i trzmielin dają ogromną rozmaitość kształtów i barw.
Oprac. mgr inż. Ryszard Sawicki
Kurator - mgr inż. Hubert Rydzewski