Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zapraszamy na kolejny w tym sezonie niedzielny spacer z przewodnikiem po Ogrodzie Botanicznym UMCS pt. „Symbiozy porostowe - jak one działają? O różnorodności świata porostów”.
Pozycja taksonomiczna porostów przysparzała systematykom wielu kłopotów i często ulegała zmianom. W starych systemach były uznawane za rośliny i klasyfikowane w randze gromady Lichenes. Współcześnie uważa się je za grupę ekologiczną, a nie taksonomiczną. Anders Tehler (1996) twierdził wręcz, że porosty nie są organizmami, ale stanowią niewielkie ekosystemy utworzone z co najmniej dwóch komponentów – grzyba oraz glonu i/lub sinic. Obecnie podstawowym kryterium klasyfikowania porostów jest tworzący je gatunek grzyba. Na tej podstawie zaliczane są do królestwa grzybów, jako grzyby lichenizowane, czyli takie które mają zdolność tworzenia trwałego związku z glonami (lichenizacji).
Dzięki dualistycznej naturze porostów, grzyby te radzą sobie w skrajnie trudnych warunkach i mogą zasiedlać miejsca niedostępne dla innych organizmów. Rosną one na korze drzew i krzewów, martwym drewnie, obumarłych szczątkach roślin, mszakach, odkrytej glebie oraz na naturalnych skałach. Zasiedlają także podłoża antropogeniczne tj. beton, cegły, tynk, eternit, metal, a nawet plastik czy szkło. Szacuje się, że na świecie znanych jest między 13 500, a 20 000 gatunków porostów. Dotychczas w Polsce stwierdzono ich ponad 1 600 gatunków.
O skomplikowanej naturze symbioz porostowych, różnorodności ich form, znaczeniu jako bioindykatorów oraz właściwościach pożytecznych porozmawiamy w najbliższą niedzielę podczas spaceru z przewodnikiem.
Przewodnik – mgr Paweł Bielak-Bielecki będzie czekał na Państwa od godz. 10.45 przy wejściu do Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie (ul. Willowa). Spacer rozpocznie się o godz. 11.00 i potrwa około 2 godzin.
Koszt udziału w spacerze z przewodnikiem równy jest cenie ulgowego biletu wstępu do Ogrodu dla grupy zorganizowanej i wynosi 3 zł od osoby, niezależnie od wieku. Posiadacze biletów miesięcznych, sezonowych oraz Karty Absolwenta UMCS nie wnoszą dodatkowej opłaty.
Wszystkie pytania dotyczące niedzielnego zwiedzania Ogrodu z przewodnikiem proszę kierować na adres e-mail: botanik@hektor.umcs.lublin.pl, tel. 81 743 49 00.
Terminy kolejnych spotkań wyznaczać będzie przyroda i pogoda, dlatego wszystkich chętnych prosimy o śledzenie informacji na naszej stronie internetowej www.garden.umcs.pl oraz Facebooku Ogrodu.
Zapraszamy serdecznie!