Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W dniu Święta Narodowego 3 Maja 2025 roku Ogród Botaniczny UMCS oraz NSZZ „Solidarność” zapraszają na spotkanie historyczne pt. „Śladami polskiej historii”. Wydarzenie ma na celu ukazanie wielowiekowej tradycji duchowej i materialnej Polski, a w szczególności regionu lubelskiego oraz pokazanie poprzez rekonstrukcje bogatej historii narodu polskiego i walki o niepodległość. Przypomnimy ważne wydarzenia historyczne i wzbudzimy pamięć o bohaterach poprzednich pokoleń.
Plan:
13.00-14.00 - „Miasteczko sarmackie” – pokazy grup rekonstrukcji historycznych z XV-XX w.,
14.00-14.15 - przemarsz uczestników rekonstrukcji historycznej pod Dworek Kościuszków,
14.15-14.30 - otwarcie uroczystości z okazji Święta Narodowego Konstytucji 3 Maja: salwa z broni czarnoprochowej, odśpiewanie „Roty” i „Witaj majowa Jutrzenko” z Chórem „Beliniacy”,
14.30 – koncert polskich pieśni patriotycznych: „Od Kompozytorów z Lubelszczyzny do najpiękniejszych pieśni Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki” w wykonaniu artystek: Urszuli Świerczyńskiej- fortepian, Doroty Całek – sopran (Dworek Kościuszków). Obowiązuje rezerwacja (szczegóły w oddzielnej publikacji pod linkiem), ale koncert będzie też wybrzmiewał w plenerze obok Dworku,
16.00-17.00 – przy ognisku wspólne śpiewanie polskich pieśni patriotycznych z Chórem „Beliniacy” (Kawiarenka).
Podczas całego wydarzenia w Ogrodzie Botanicznym UMCS (na placu) będzie zorganizowane „Miasteczko sarmackie”, gdzie grupy rekonstrukcji historycznej zaprezentują polskie stroje historyczne i broń z XV -XX w.
Przy ognisku (przy Kawiarence) będzie można spróbować kawy parzonej metodą z czasów Jana III Sobieskiego.
Przy Dworku Kościuszków możliwy będzie zakup i degustacja potraw regionalnych Koła Gospodyń z Sieprawic „Sieprawiczanki”.
Miasteczko sarmackie tworzą grupy rekonstrukcji historycznych, działające na terenie woj. lubelskiego: