Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W poniedziałek 24 marca 2017 roku, na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej odbyła się XXXVI Studencka Debata z cyklu „Gospodarka Przestrzenna w teorii i praktyce”. Tematem debaty były „Podstawy modelowania 3D – Warsztaty Archicad”. Debata jest organizowana cyklicznie przez członków Studenckiego Koła Naukowego Planistów „SmartCity” pod kierownictwem dr Dagmary Kociuby. Tym razem tradycyjna forma debaty została wzbogacona o warsztaty dotyczące modelowania w 3D.
Kierunek studiów, jakim jest gospodarka przestrzenna, wymaga ciągłego rozwijania się studentów na płaszczyznach nauk przyrodniczych, społeczno-gospodarczych oraz technicznych. Połączenie wymienionych dziedzin powinno pobudzać studentów do kreatywnego myślenia, proponowania niekonwencjonalnych rozwiązań zagospodarowania przestrzennego terenów, jak i umiejętnego przedstawienia swoich pomysłów w projektach. To wszystko wymaga posiadania bardzo dobrych umiejętności posługiwania się komputerowymi programami graficznymi.
Studenckie Koło Naukowe Planistów „SmartCity”, wychodząc naprzeciw potrzebom studentów gospodarki przestrzennej w naszym mieście, zorganizowało bezpłatne warsztaty, które pozwoliły przybliżyć techniki modelowania trójwymiarowego w programie Arcicad. Prowadząca warsztaty inż. Magdalena Matejek, studentka I roku II stopnia gospodarki przestrzennej na UMCS oraz II roku architektury na WSPA, osobom zgromadzonym na warsztatach przybliżyła możliwości wykorzystywania tego programu przy tworzeniu projektów osiedli mieszkaniowych. Ponadto zostały omówione poszczególne funkcje i narzędzia programu oraz przedstawiony sposób ich wykorzystywania, co w rezultacie przekłada się na znaczące podniesienie efektywności pracy przy projekcie. Zadaniem uczestników warsztatów było zaprojektowanie domu jednorodzinnego oraz zagospodarowanie działki, w perspektywie całego osiedla. W warsztatach uczestniczyli studenci naszej Uczelni oraz licznie zgromadzeni studenci Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, którzy z niecierpliwością czekają na kolejną edycję warsztatów.
Debata odbyła się pod patronatem: JM Rektora UMCS prof. dr hab. Stanisława Michałowskiego Dziekana Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS dr hab. Sławomira Terpiłowskiego, prof. nadzw.
Ewa Głowacka
SKNP „SmartCity”