XXXIX Debata Studencka - GOSPODARKA PRZESTRZENNA - tylko co dalej?

We wtorek, 24 października, odbyła się pierwsza w roku akademickim 2017/18 Studencka Debata „Gospodarka Przestrzenna w teorii i praktyce”. W nowym cyklu spotkań, który zatytułowany został „Gospodarka Przestrzenna – i co dalej?” poruszane były zagadnienia dotyczące przyszłości absolwentów tego kierunku oraz możliwości rozwoju ich kariery. W pierwszym spotkaniu udział wzięli studenci kilku lubelskich uczelni – UMCS-u, KUL-u oraz UP.

Organizowana z inicjatywy dr Dagmary Kociuby debata, prowadzona była przez absolwentkę kierunku Gospodarka Przestrzenna – Agatę Kuźmińską pracującą obecnie w firmie  Pracownia Miejska z Konina. Jak podkreśla Prelegentka „Naszą misją jest współtworzenie miast, które inspirują, leczą, włączają i rozwijają się w zrównoważony sposób. Naszą silną stroną są badania nad przyszłością i uspołecznianie procesów miejskich. Rozumiemy technologię w mieście. Jesteśmy firmą-ideą, jeśli czytujecie Jerzego Hausnera. Wspólnie z mieszkańcami, samorządami i firmami w całym kraju zmieniamy miasta na lepsze” – tak mówią o sobie, a kim są? W zespole Pracowni znajdziemy pełnych energii i zapału młodych ekspertów z różnych dziedzin, których łączy jedno – chęć zmian na lepsze. Są oni autorami pierwszego w Polsce foresightu – czyli innowacyjnego sposobu „przewidywania” zmian zachodzących we współczesnych miastach, których zidentyfikowanie ułatwia władzom świadome planowanie ich rozwoju.

SKNP „SmartCity” nawiązało współpracę z Agatą Kuźmińską w ramach prac przy projekcie Foresight Lublin 2050 prowadzonym przez jej firmę. Zafascynowani, reprezentowanym przez zespół Pracowni Miejskiej, innowacyjnym sposobem myślenia, poprosiliśmy Agatę o uchylenie rąbka tajemnicy i wskazanie „przepisu na sukces”. Oczywiście takiego przepisu nie otrzymaliśmy – gdyż jeden nie istnieje. Istnieją jednak pewne kroki, które mogą nam to ułatwić – zdradzę dwa z nich. Po pierwsze, z uwagi na interdyscyplinarność Gospodarki Przestrzennej, wśród mnogości dziedzin musimy znaleźć „coś” co interesuje nas najbardziej – nikt nie może być ekspertem we wszystkim. Mamy zatem starać się być ekspertami w tym, czym czujemy się najlepiej. Po drugie, nie możemy bać się pukać do drzwi, za którymi znajduje się nasza wymarzona praca, jeżeli nie uda się za pierwszym razem to nie znaczy, że nie możemy próbować do skutku – metoda „na trutnia” została sprawdzona przez samą Agatę i zadziałała. Studentom przedstawiona została przykładowa lista firm, gdzie absolwent Gospodarki Przestrzennej mógłby się odnaleźć – niektóre z nich były zaskoczeniem. Zaproponowana została również inna ścieżka – własna działalność.

W trakcie spotkania Agata Kuźmińska podzieliła się ze studentami cennymi wskazówkami, które pomogły spojrzeć na rynek pracy z innej perspektywy. Nie były to bowiem tylko uniwersalne i teoretyczne wskazówki, lecz podparte wieloletnią praktyką doświadczenie. Był to tylko „wstęp” do rozważań o ścieżkach kariery absolwenta Gospodarki Przestrzennej. Wnioskując z wysokiej frekwencji uczestników takie spotkania są potrzebne. Będziemy informować o kolejnych.

Dorota Wolińska
SKNP „SmartCity”

    Aktualności

    Data dodania
    3 listopada 2017