XIII MIĘDZYNARODOWY KONKURS KARTOGRAFICZNY im. Barbary Petchenik

Międzynarodowa Asocjacja Kartograficzna, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, Oddział Kartograficzny Polskiego Towarzystwa Geograficznego, Instytut Geodezji i Kartografii oraz Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie uprzejmie zapraszają uczniów klas V i VI do udziału w kolejnym konkursie na pracę o charakterze kartograficznym poruszającą tematykę: „KOCHAMY MAPY” („WE LOVE MAPS”).

 

Celem konkursu, wykorzystującego hasło trwającego właśnie Międzynarodowego Roku Mapy, jest zaprezentowanie przez ucznia w zrozumiały sposób swojego wyobrażenia tego tematu oraz umiejętności jego przedstawienia w ciekawej formie graficznej. Temat ten może być przedstawiony dla takich obszarów, jak jeden lub kilka kontynentów, półkula, cały świat.


Format pracy: A3 (29,7 cm × 42 cm), dopuszczalna wypukłość 5 mm


Materiał: papier rysunkowy, karton, płótno i inne


Techniki wykonania: farby (dobrze kryjące), kredki, collage, wyszywanie, wyklejanie i inne. Prac nie wolno laminować. Prosimy nie stosować rozwiązań, które nie dają gwarancji trwałości i możliwości przesyłania w kraju i zagranicę.


Wskazane jest, żeby prace zawierały podstawowe elementy siatki kartograficznej, jak: bieguny, koła podbiegunowe, zwrotniki, równik czy południk 0° lub 180° oraz skalę liczbową. Międzynarodowe jury przyznaje za takie szczegóły rysunku dodatkowe punkty.

Propozycje gotowych rozwiązań można znaleźć na stronie http://lazarus.elte.hu/ccc/ccc.htm w zakładce dotyczącej konkursu im. Barbary Petchenik.
Proponujemy, żeby opiekę nad pracami, prezentacją tematu i stroną graficzną sprawowali nauczyciele przyrody i zajęć plastycznych.
Na odwrocie musi być przyklejona kartka zawierająca: tytuł pracy w języku polskim i angielskim, imię i nazwisko ucznia, datę jego urodzenia (to ważna informacja, ponieważ prace klasyfikowane są w czterech kategoriach wiekowych), nazwisko opiekuna (opiekunów) pracy, numer i adres szkoły oraz numer telefonu i e-mail szkoły.
Prace z całego świata zakwalifikowane do finałów poprzednich konkursów znajdują się na stronie https://childrensmaps.library.carleton.ca


Prace konkursowe prosimy nadsyłać do 9 marca 2017 roku na adres:
Zakład Kartografii i Geomatyki
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Al. Kraśnicka 2cd
20-718 Lublin
z dużym napisem: OSTROŻNIE, NIE ŁAMAĆ i dopiskiem KONKURS


Ogłoszenie ogólnopolskich wyników konkursu nastąpi 10 kwietnia 2017 roku. Informacja o wynikach zostanie zamieszczona na stronie internetowej Oddziału Kartograficznego PTG http://okptg.igik.edu.pl/
Autorzy wyróżnionych prac i ich szkoły zostaną nagrodzone m.in. publikacjami kartograficznymi. Najlepsze prace zostaną przesłane do Waszyngtonu, gdzie wezmą udział w wystawie i konkursie ogólnoświatowym, który odbędzie się w lipcu podczas obrad Międzynarodowej Asocjacji Kartograficznej.


Prace polskich uczniów były już niejednokrotnie nagradzane:
Łukasz Rybak: Razem chronimy przyrodę Ziemi – Barcelona 1995 r.
Jacek Majewski: Czy taka będzie przyszłość Ziemi – Sztokholm 1997 r.
Kamila Sojka: Zwierzęta, mieszkańcy lądów i mórz – Ottawa 1999 r.
Patrycja Matuszewska: Jak dobrze z rodzicami – Durban 2003 r.
Alicja Ogorzelska: Jesteśmy wielką rodziną, dbajmy o nasz dom – La Coruña 2005 r.
Joanna Rozkosz: Papież Pielgrzym zjednoczył wszystkie narody – wyróżnienie w La Coruña
Magdalena Stanisławska: Cuda natury na świecie – wyróżnienie w La Coruña
Marta Londzin: Mamy różny kolor skóry ale wszyscy jesteśmy dziećmi – Moskwa 2007 r.
Katarzyna Fojcik: Muzyka nas łączy – Moskwa 2007 r.
Karolina Grząbka: Żyjąc w zglobalizowanym świecie – Santiago 2009 r.
Maria Piątkowska: Moim domem jest Europa – Rio de Janeiro 2015 r.


W przypadku jakichkolwiek pytań proszę kontaktować się z dr Kamilą Łucjan z Zakładu Kartografii i Geomatyki UMCS
e-mail: k.lucjan@poczta.umcs.lublin.pl
tel. 81 537 68 26

    Aktualności

    Autor
    Kamila Łucjan
    Data dodania
    25 stycznia 2017