Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W ramach umiędzynarodowiania Wydziału, w dniach 4-9 czerwca realizowany był międzynarodowy projekt dotyczący uwarunkowań rozwoju turystyki kulinarnej na terenie Małopolskiego Przełomu Wisły. Partnerem był zaprzyjaźniony z Wydziałem Instytut Geografii w Osnabrueck University w Niemczech.
Celem wizyty grupy studentów oraz opiekunów – prof. dra Kima Schumachera oraz dra Thomasa Neise było rozpoznanie geograficznych uwarunkowań (tzw. terroir) dynamicznego rozwoju winnic i upraw winorośli oraz enoturystyki. Wśród różnych form turystyki kulturowej wydzielonych przez UN WTO znalazła się właśnie turystyka kulinarna i winiarska. Została zaliczona przez Buczkowską do form turystyki dziedzictwa kulturowego i kultury współczesnej wydzielonych w oparciu o drugorzędne elementy tworzące turystykę kulturowa (Buczkowska 2008).
W ramach tej inicjatywy dr Andrzej Tucki oaz grupa studentów Turystyki i Rekreacji uczestniczyli w badaniach terenowych na obszarze winnic zrzeszonych przy Stowarzyszeniu Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły. Prace terenowe obejmowały inwentaryzację winnic oraz wywiady pogłębione z ich właścicielami. Dodatkowo prowadzone były badania ankietowe wśród enoturystów.
Pobyt przedstawicieli z Niemiec był także okazją do rozmów z władzami – Dziekan Wydziału, dr Jolantą Rodzoś, prof. UMCS i dr. hab. Wojciechem Janickim, prof. UMCS, dyrektorem Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej o możliwości dalszej współpracy w zakresie dydaktyki i badań naukowych.
Fot. A. Tucki, M. Zembrzycki