Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Tradycyjnie już, na przełomie maja i czerwca, odbyły się w Roztoczańskiej Stacji Naukowej w Guciowie kolejne terenowe zajęcia z geografii, w ramach programu Szkół Partnerskich UMCS. Stacja Naukowa jest placówką Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS.
Wzięło w nich udział w sumie blisko 100 uczniów. W dniach 27 i 28 V 2024 byli to uczniowie pierwszej i drugiej klasy o profilu geograficznym z I Liceum Ogólnokształcącego w Świdniku, a 3 i 4 VI 2024 uczniowie Technikum Ekonomicznego z ZSE im. A. i J. Vetterów w Lublinie.
Zajęcia poprowadził, jak zwykle, pracownik Stacji, mgr Krzysztof Stępniewski. Pierwszą część zajęć wypełniła blisko 4 km wycieczka z mapą, po trudnym terenie w okolicy Stacji, której celem było zapoznanie uczniów z cechami środowiska przyrodniczego regionu Roztocza Środkowego oraz wpływem człowieka na zmiany w tym środowisku. Prezentowane podczas terenowego przejścia zagadnienia, z zakresu geologii, geomorfologii, gleboznawstwa, oraz meteorologii i klimatologii, okazały się doskonałym utrwaleniem i poszerzeniem wiedzy uzyskanej w szkolnych ławach. W drugiej części, wykorzystując przygotowane przez prowadzącego karty pracy i sprzęt pomiarowy przeznaczony na co dzień do badań naukowych, uczniowie samodzielnie wykonali kilka pomiarów z zakresu hydrologii i geomorfologii fluwialnej, których wyniki opracowali i zaprezentowali w budynku Stacji.
Zajęciom sprzyjała doskonała aura, która także ostatniego dnia, obfitującego w ekstremalne zdarzenia pogodowe w regionie, okazała się łaskawa, tylko skrapiając głowy uczestników drobnym, przelotnym deszczem.
Krzysztof Stępniewski
Fot. autor