Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
20 listopada 2024 r. członkowie Studenckiego Koła Naukowego Planistów „Smart City”: Aleksandra Błaszczak, Jakub Boguszewski, Radosław Borawski i Paweł Duniec, pod opieką dr Dagmary Kociuby brali udział w ostatnim z warsztatów odbywających się w ramach międzyuczelnianego projektu „Laboratorium Zieleni Miejskiej”. Warsztaty mają na celu opracowanie rozwiązań projektowych, które następnie zostaną wykorzystane w rewitalizacji wybranych lubelskich ulic: Towarowej, Farbiarskiej i Kościuszki.
W październiku i listopadzie 2024 r. pracowano nad koncepcją przemiany ulicy Kościuszki wraz z sąsiadującym placem im. Józefa Czechowicza w woonerf. Celem studentów było wprowadzenie na ul. Kościuszki większego ruchu pieszego i zieleni, uporządkowanie przestrzeni oraz nadanie nowych funkcji społecznych. Pierwsza część prac nad projektem miała miejsce 15 października, kiedy to po przeprowadzeniu wizji terenowej pracowano w grupach składających się ze studentów różnych kierunków i uczelni. W czasie burzy mózgów wypracowano wstępne koncepcje. Na kolejnym spotkaniu (23 października) studenci dopracowywali swoje koncepcje, by następnie je zaprezentować oraz przedyskutować poszczególne rozwiązania projektowe. Nad całością czuwali opiekunowie merytoryczni z każdej biorącej udział w projekcie uczelni. Na ostatnim spotkaniu studenci zaprezentowali finalne projekty przekształcenia ul. Kościuszki w woonerf. Następnie odbyła się dyskusja, w której uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Miasta Lublin oraz Miejskiego Konserwatora Zabytków.
Podsumowanie projektu „Laboratorium Zieleni Miejskiej” oraz prezentacja wszystkich wypracowanych koncepcji odbędzie się w biurowcu Orion na ul. Wieniawskiej (siedziba UM Lublin i MKZ) 10 grudnia o godzinie 14:30.
Projekt „Laboratorium Zieleni Miejskiej” jest realizowany w ramach IV edycji programu Akademicki Lublin. Projekt realizowany jest przez Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie wraz z Fundacją Wspierania Edukacji i Przedsiębiorczości INNOVATIV we współpracy z Miejskim Konserwatorem Zabytków oraz Urzędem Miasta Lublin. W projekcie biorą udział studenci kierunków gospodarka przestrzenna, architektura, projektowanie wnętrz oraz architektura krajobrazu z UMCS, UP, PL, KUL, WSPiA oraz opiekunowie merytoryczni z ramienia uczelni. UMCS reprezentuje dr Dagmara Kociuba z Katedry Gospodarki Przestrzennej.
Dagmara Kociuba, fot. autorki