Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W czwartek (28 listopada) o godz. 17.15, zapraszamy na odczyt w ramach cotygodniowych wykładów przygotowanych przez Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Geograficznego pt.: „Przez góry Macedonii i Albanii nad Adriatyk i Morze Jońskie – powycieczkowe reminiscencje”.
Wykład odbędzie się na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej (al. Kraśnicka 2D) w auli im. E. Romera (I piętro). Prelekcje wygłosi Radosław Hołowczyc znany jako „Eryk Radek” prezentując fotografie wykonane przez Stanisława Kusiaka. Wstęp wolny! Zapraszamy!
O prelekcji
Albania to mały kraj o powierzchni 28 748 km2 malowniczo płożony na Bałkanach nad morzem Adriatyckim i Jońskim. Jest to kraj pełen kontrastów. Przepiękne góry, dziewicza przyroda i wspaniałe zabytki czynią Albanię bardzo atrakcyjnym regionem turystycznym. W ramach odczytu zaprezentowane zostaną miasta, miejsca, zabytki, osobliwości kultury niematerialnej i krajobrazy, które znajdowały się na trasie wyprawy członków i sympatyków Oddziału Lubelskiego PTG w lipcu 2024 r.
Radosław Hołowczyc „Eryk Radek”
Z turystyką związany jest 2009 roku, a z Bałkanami od 2013 roku, kiedy to zaczął pilotować wycieczki w tej części Europy. Zanim osiadł w Kraju Orłów, mieszkał w Bułgarii, gdzie przez dwa lata pracował jako rezydent i przewodnik. Kilka lat temu przyjechał do Albanii, do Sarandy, ale to w Gjirokastrze odnalazł swoje miejsce na Ziemi. Gjirokastra jest dla niego najpiękniejszym miastem Albanii i stara się to piękno pokazywać odwiedzającym.
Jest założycielem biura podróży Gjirokastrapl. W albańskiej turystyce pracuje od 2019 roku. W 2020 roku ukończył kurs na przewodnika miejskiego w Gjirokastrze, a rok później kurs na przewodnika terenowego po regionie. Ukończył także akredytowany przez albańskie Ministerstwo Turystyki kurs przewodnika po całej Albanii.
W swojej pracy kładzie nacisk na pokazanie kultury kraju. Mieszkając w mieście uznawanym za najbardziej tradycyjne w Albanii, mając codzienny kontakt z Albańczykami i ich zwyczajami, stara się być tłumaczem kulturowym dla wszystkich, którzy z nim poznają „jego” kawałek kraju. Czerpiąc z doświadczenia codziennego życia w Albanii, z pasją opowiada o sprawach, których nie ma w żadnym przewodniku.
Stanisław Kusiak
Ciekawość świata i chęć zobaczenia, co się dzieje za widnokręgiem, prowadzą Stanisława Kusiaka po szlakach krajowych i zagranicznych. Rejestruje aparatem fotograficznym naturę, krajobraz i architekturę, Podpatruje ludzi w codziennym życiu i artystycznych działaniach. Po powrocie tworzy reportaże filmowe. Dokumentuje fotograficznie wyprawy krajowe i zagraniczne Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Geograficznego.