Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W roku 2023 Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej podjął współpracę z Polską Fundacją Wspierania Rozwoju Gospodarczego „OIC Poland” w Lublinie w zakresie realizacji projektu współfinansowanego z funduszy Unii Europejskiej – „WAST – Support Young Women and Professionals in the field of Alternative and Sustainable Tourism”. W realizacji projektu bierze udział 5 krajów: Polska jako koordynator projektu oraz Ukraina, Gracja, Cypr i Włochy.
Celem projektu jest wspieranie młodych osób, związanych z sektorem turystyki, poprzez rozwijanie różnorodnych kompetencji w zakresie organizacji prowadzenia turystyki zrównoważonej, alternatywnej i dostępnej.
Do priorytetów projektu należy stworzenie nowoczesnych narzędzi cyfrowych: służących do samokształcenia (Przewodnik #WAST); Alternatywnej Mapy Zasobów, która będzie zawierała informacje dotyczące obszarów, obiektów, atrakcji i usług turystycznych, które spełniają założenia rozwoju zrównoważonego oraz Społeczności Internetowej #WAST – platformy do wielostronnej komunikacji pomiędzy profesjonalistami z branży turystycznej oraz turystami. Częścią projektu był także konkurs wiedzy na temat turystyki zrównoważonej, który odbył się w maju bieżącego roku oraz profesjonalne szkolenia dla przyszłych kadr branży turystycznej, które odbyły się we wrześniu we włoskim Turynie.
Na każdym z etapów projektu zaangażowani są pracownicy i studenci Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS. Dr Joanna Szczęsna i dr Renata Krukowska przygotowały i koordynowały konkurs „Turystyka zrównoważona to przyszłość” zaadresowany do studentów kierunku Turystyka i rekreacja. Zwycięzcy tego konkursu uczestniczyli w wyjeździe szkoleniowym do Włoch, na którym opiekunem studentów i jednym z trenerów była dr Joanna Szczęsna. Studenci należący do koła naukowego GLOBTROTER byli także zaangażowani w przygotowywanie treści merytorycznych do Alternatywnej Mapy Zasobów, a pozostali studenci do testowania narzędzi cyfrowych stworzonych w ramach projektu. W dniu 26 października studenci I roku II stopnia TiR, testowali platformę internetową #WAST, korzystając m.in. z dostępnych materiałów szkoleniowych. Osoby, które zrealizowały szkolenie otrzymały certyfikaty ukończenia danego modułu tematycznego. Współpraca w ramach projektu będzie kontynuowana.
Tekst i zdjęcia:
dr Joanna Szczęsna