Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Już za tydzień, w czwartek (7 listopada br.) o godz. 17.15, zapraszamy na pierwsze powakacyjne spotkanie w ramach cotygodniowych wykładów przygotowanych przez Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Gościem inaugurującym cykl wykładów w roku akademickim 2024/2025 będzie dr hab. Maciej Mendecki, prof. UŚ, który przedstawi odczyt „O trzęsieniach ciał niebieskich”.
O odczycie
Ziemia jest planetą, która zachwyca bogactwem form życia. Ale ten dynamiczny, a zarazem gigantyczny zbiór materii, zadziwia również wielością procesów fizycznych, które zachodzą w jego wnętrzu. Ten aspekt również możemy traktować jako przejaw funkcji życiowych Naszej planety. Najbardziej znanymi procesami wewnętrznymi są trzęsienia ziemi. Mogą one mieć charakter naturalny, ale mogą też wynikać z działalności człowieka, jak na przykład w sąsiedztwie kopalni Bogdanka na Lubelszczyźnie. To znamy. Ale czy na innych ciałach niebieskich również występują trzęsienia ich powierzchni? Co o nich wiemy? Jak powstają? Jak je badamy? Odpowiedzi na te pytania będzie można uzyskać podczas wykładu "O trzęsieniach ciał niebieskich".
Dr hab. Maciej Mendecki, prof. UŚ
Jest geofizykiem pracującym w Instytucie Nauk o Ziemi na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W pracy naukowej zajmuje się głównie sejsmicznością Górnego Śląska wywołaną działalnością człowieka. Pełniąc funkcję kierownika Pracowni Sejsmologicznej koordynuje pracę sieci siedmiu stacji sejsmologicznych Uniwersytetu Śląskiego. Wchodzą one w skład paneuropejskiego projektu AdriaArray, którego celem jest poznanie geodynamiki kontynentu europejskiego i budowy głębokiego wnętrza Ziemi od Alp, przez Karpaty, aż po Bałkany. Dr hab. Maciej Mendecki pełni także funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Nauk o Ziemi UŚ. Jest również jednym z redaktorów czasopisma Acta Geophysica wydawanego przez Instytut Geofizyki PAN.
Harmonogram odczytów OL PTG jest tutaj.