Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
XIX ukraińsko-polskie seminarium terenowe w ramach cyklu "Stratygraficzna korelacja lessów i osadów lodowcowych Ukrainy i Polski” Lessy i paleolit Podola, 23-27 sierpnia 2015 roku, Tarnopol (Ukraina).
Komunikat I
Celem seminarium jest prezentacja wyników najnowszych badań dotyczących problemów paleogeograficznych plejstocenu oraz paleolitu północnej części Podola w rejonie Tarnopola. Podole to region, w którym koncentruje się wiele stanowisk paleolitycznych, powszechnie uznawany za odrębne skupienie (ośrodek) osadnictwa paleolitycznego. W miejscowości Hluboczek Wielki nad Seretem znajduje się kluczowy profil z pięcioma warstwami kulturowymi datowanymi na środkowy i górny paleolit, a warstwa najstarsza pochodzi z przedostatniego interglacjału i jest w ogóle najstarszym śladem osadniczym w tej części Europy. Profil ten ze względu na swój unikatowy charakter z punktu widzenia problematyki lessowej i archeologicznej, jest znany i dyskutowany w literaturze światowej. Oprócz tego stanowiska w bliskim sąsiedztwie występują inne stanowiska paleolityczne, w których ślady osadnictwa przypadają na interglacjał eemski i wczesny okres ostatniego glacjału.
Podczas seminarium będą prezentowane wyniki studiów nad stratygrafią i paleogeografią warunków powstania lessów podolskich. W szczególności analizowane będzie położenie śródlessowych warstw kulturowych, często noszących znamiona wtórnych zaburzeń kriogenicznych. Zaplanowane, przez organizatorów, do prezentacji wyniki badań zostały otrzymane na podstawie kompleksowych studiów nad ich wykształceniem lito- i paleopedologicznym, jak też ich zapisem paleozoologicznym i paleobotanicznym oraz wiekiem ustalonym różnymi metodami fizycznymi.
Komitet naukowo-organizacyjny:
Przewodniczący: |
Zespół: |
Prof. dr hab. Andriy Bogucki (Lwów) |
Prof. dr hab. Oleksandr Sytnik (Lwów) |
Sekretariat:
Dr Olena Tomenjuk (Lwów)
Dr Przemysław Mroczek (Lublin)
Ramowy program seminarium:
23 sierpnia (niedziela): wspólny przejazd busem na trasie Lublin-Tarnopol
24 sierpnia (poniedziałek): otwarcie seminarium, sesja plenarna i sesje tematyczne
25 sierpnia (wtorek): całodzienna sesja terenowa -Woloczysk, Zbaraż, Proniatyń
26 sierpnia (środa): całodzienna sesja terenowa - Tarnopol, Hluboczek Wielki, Ihrowica, sesja podsumowująca
27 sierpnia (czwartek): wspólny przejazd busem na trasie Tarnopol-Lublin
Ważne terminy:
30 marca 2015 r.: ostateczne zgłoszenia uczestnictwa
31 maja 2015 r.: dokonanie opłaty konferencyjnej i przesłanie tekstu abstraktu
10 sierpnia 2015 r.: II Komunikat wraz ze programem
Języki konferencyjne: ukraiński, polski, angielski, rosyjski
Liczba uczestników: 50 osób, w tym z polski maksymalnie 20. O uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń.
Opłata konferencyjna w wysokości 650 zł będzie przeznaczona na pokrycie kosztów pobytu (wyżywienie i zakwaterowanie). Wpisowe nie obejmuje kosztów transportu na trasie Lublin-Tarnopol-Lublin oraz druku materiałów konferencyjnych. Organizatorzy czynią starania o dofinansowanie seminarium. Informacje na ten temat zostaną przesłane do uczestników w kwietniu 2015 r.
Opłata na konto Polskiego Towarzystwa Geograficznego, Oddział w Lublinie, al. Kraśnicka 2cd, 20-718 Lublin: Bank Pekao S.A., 63 1240 5497 1111 0010 5713 03113 z dopiskiem „LOESS”
Wymogi redakcyjne: tekst bez formatowania o objętości 1 strony, czcionka 10 pkt.
Kartę uczestnictwa oraz abstrakty należy przesłać na adres:
Dr Przemyslaw Mroczek
Zakład Geoekologii i Paleogeografii
Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
Al. Kraśnicka 2cd, 20-718 Lublin
Tel. 81 537-68-38
przemyslaw.mroczek@umcs.pl