Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W najbliższy czwartek (17 grudnia br.) o godz. 17.15 zapraszamy na ostatni w tym roku kalendarzowym odczyt organizowany w ramach cotygodniowych wykładów przygotowanych przez Lubelski Oddział Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Naszym gościem będzie dr Joanna Lewandowska, która przedstawi nam swoje obserwacje i wrażenia z pobytu w „Ladakh - sacrum i profanum”.
Ladakh
Pomiędzy łańcuchami górskimi Himalajów i Karakorum leży odcięta od świata kraina geograficzna zwana Małym Tybetem, granicząca na wschodzie z Wyżyną Tybetańską. Przecina ją równoleżnikowo Dolina Indusu (górny odcinek, położony na wysokości ok. 3000m n.p.m.), od której na południe rozciągają się pasma górskie Zanskaru o szczytach przekraczających 7000m n.p.m. a od północy Dolinę Indusu ogranicza nieco niższy grzbiet Ladakhu. Cały ten obszar to historyczne Królestwo Ladakhu ze stolicą w Leh. Obecnie należy do Indii (oficjalnie od 1951r) i ma niewielką autonomię w obrębie indyjskiego stanu Jammu- Kaszmir.
Dzięki swemu położeniu geograficznemu, zapewniającemu przez wieki niedostępność, królestwo Ladakhu jawi się jako magiczna kraina, gdzie przetrwała dzika przyroda, odrębna kultura i religia (buddyzm tybetański). Choć warunki życia są tu skrajnie trudne (bardzo mało opadów, duże wysokości n.p.m., bardzo mroźne zimy, krótki okres wegetacji), jest to kraina pogodnych, przyjaznych i mądrych ludzi, tętniących życiem klasztorów tybetańskich, łopoczących na wietrze chorągiewek modlitewnych, przydrożnych kapliczek (stup), murków modlitewnych (mani). Ladakh jest wymarzonym miejscem wędrówek wśród księżycowych, niekończących się, różnokolorowych gór, przez wysokie przełęcze, pastwiska pełne owiec, kóz i jaków, zielone pola wokół wiosek w dolinach rzek. Zapraszam na opowieść o przyrodzie, ludziach, religii i przygodzie w górach Ladakhu.
Joanna Lewandowska - biolog, antropolog, nauczyciel akademicki (Uniwersytet Warszawski). Autorka i współautorka podręczników, wielu projektów naukowo-badawczych, popularyzatorka nauki o człowieku. Uczestniczka wypraw naukowo-badawczych na Spitsbergen i w góry Ałtaju. Entuzjastka podróżowania z plecakiem i trekkingów górskich. Zwiedziła większość krajów Europy, wiele krajów Azji (trekkingi w Ałtaju, Pamirze, Himalajach, Karakorum, górach Iranu, Turcji i Kirgistanu), wędrowała w górach północnej Afryki (Rif, Atlas, Djebel Saghro). Wielbicielka Ameryki Łacińskiej – zwiedziła z plecakiem prawie wszystkie kraje tego regionu od Meksyku po Ziemię Ognistą i Przylądek Horn. Odbyła dziesiątki trekkingów w Kordylierach i Andach zdobywając najwyższe szczyty różnych krajów. Przeszła też trekking na Ziemi Ognistej i najbardziej południowy trekking świata na wyspie Navarino.
Aby wziąć udział w prelekcji, wystarczy wejść na stronę z transmisją on-line, do której link znajduje się poniżej. Zapraszamy!