Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W dniu 6 czerwca na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS odbyła się prezentacja projektów zagospodarowania Skweru im. Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata przed Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS „Chatka Żaka”.
Zaprezentowane koncepcje zostały opracowane przez studentów kierunku Gospodarka przestrzenna na prośbę Władz UMCS. Prezentacja odbyła się z udziałem Kolegium Rektorskiego UMCS, przedstawicieli pozostałych Władz Uczelni, Władz Wydziału, studentów i pracowników Inicjatywa przygotowania koncepcji zagospodarowania skweru przed Chatką Żaka związana jest z planowaną przez Urząd Miasta Lublin przebudową układu komunikacyjnego w rejonie skrzyżowania ulic Langiewicza i Sowińskiego. Stwarza to doskonałą sytuację do równoczesnego uporządkowania przestrzeni przed Chatką Żaka, nie tylko w celu podniesienia walorów estetycznych miejsca, ale również lepszego przystosowania do pełnienia funkcji wypoczynkowych, rekreacyjnych i kulturalnych tego miejsca.
W opinii studentów przestrzeń przed Chatką Żaka powinna być miejscem integracji społeczności akademickiej, spotkań, wydarzeń kulturalnych, wypoczynku oraz powinna stanowić jedną z wizytówek naszej Uczelni. Takie oczekiwania znalazły wyraz w projektach, w których pojawiły się wizje ogrodów deszczowych, amfiteatru, kina letniego, aneksów wypoczynku kameralnego, ogrodu sensorycznego, ogrodowych szachów itp. Za jedne z największych potencjałów miejsca Autorzy uznali istniejący drzewostan, sąsiedztwo Chatki Żaka, dogodne położenie pomiędzy strefą akademików i strefą dydaktyczno-administracyjną Uczelni. Wśród problemów miejsca najczęściej wskazywali obecność dużej płyty parkingowej, planowane rozwiązania komunikacyjne związane z budową nowego odcinka ulicy łączącej ul. Langiewicza z ul. Radziszewskiego, brak obiektów gastronomicznych i usługowych oraz obiektów małej architektury zachęcających do spędzania czasu na skwerze.
Spośród zaprezentowanych prac Władze Rektorskie dokonają wyboru najlepszych, które zostaną nagrodzone oraz posłużą jako inspiracja do przygotowania przyszłego projektu realizacyjnego.
Anna Polska
Fot. Bartosz Proll