Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zagadka Grodów Czerwieńskich…rozwiązana!
Historycy i archeolodzy prowadzący od niemal 100 lat dyskusję o lokalizacji latopisowego Czerwienia mogą odetchnąć. Wyniki projektu badawczego „Złote jabłko polskiej archeologii. Zespoły grodowe w Czermnie i Gródku (Grody Czerwieńskie) - chronologia i funkcja w świetle badań dawnych oraz weryfikacyjnych” realizowanego przez Instytut Archeologii i Etnologii PAN pod kierunkiem dr hab. Marcina Wołoszyna przy współpracy z Instytutem Archeologii UMCS w Lublinie i Uniwersytetem Rzeszowskim, wskazują na co najmniej 3 fazy wału obronnego, z których najstarsza odnosi się do wieku X. Ubiegłoroczne i tegoroczne badania to nieustanna „walka” z warstwami, zabytkami i głębokimi wykopami. Z ramienia IA UMCS w badaniach wziął udział dr Tomasz Dzieńkowski.
Podsumowanie trzech lat projektu odbędzie się w Lublinie w dniach 25-27 listopada 2015 roku. Szczegóły podamy wkrótce. Więcej informacji o badaniach na facebooku Grody Czerwieńskie.