Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
mgr Marta Cyran
Marta Cyran (publikuje jako Marta Stasiak-Cyran), koordynator Sekcji Archeologii Działu Kultury Materialnej i Duchowej Muzeum Narodowego w Lublinie, doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych i Sztuki Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie, gdzie pod kierunkiem dr hab. Barbary Niezabitowskiej-Wiśniewskiej prof. UMCS realizuje temat, pt. Zachodnia Lubelszczyzna w okresach rzymskim i wędrówek ludów – przemiany kulturowe.
Absolwentka archeologii UMCS oraz Podyplomowych Studiów Muzeologicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Specjalizuje się w badaniach nad osadnictwem okresu rzymskiego na Lubelszczyźnie. Prowadziła badania wykopaliskowe na kilkunastu stanowiskach archeologicznych we wschodniej Polsce, między innymi osady kultury przeworskiej w Nieszawie Kolonii, zakończone wydaniem monografii. Obiektem jej szczególnego zainteresowania są interdyscyplinarne badania źródeł archeologicznych, zwłaszcza ceramiki. Jest autorką książki oraz wielu artykułów o tej tematyce. Interesuje się również zagadnieniami związanymi z ochroną archeologicznego dziedzictwa, gdyż swoją pracę zawodową zaczynała w lubelskich służbach konserwatorskich. Współtworzyła kilkanaście wystaw archeologicznych w kraju i za granicą.
Kilkukrotnie była koordynatorem projektów badawczych realizowanych w ramach programu operacyjnego "Dziedzictwo kulturowe – ochrona zabytków archeologicznych" dofinansowanych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W latach 2023–2024 kierownik merytoryczny projektu: „Dziedzictwo dostępne. Profesjonalizacja kadr kultury i upowszechnienie dziedzictwa kulturowego – interdyscyplinarne partnerstwo Muzeum Narodowego w Lublinie i Muzeum Historii Kultury w Oslo” dofinansowanego w ramach programu „Kultura” Działanie 2 „Poprawa dostępu do kultury i sztuki” Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.