Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Już 2 października 2020 r. Rynek Miejski w Lubaczowie kolejny raz zazieleni
się od sadzonek drzew i wypełni wystawcami promującymi eko styl życia oraz przede wszystkim przedszkolakami i uczniami lubaczowskich szkół, a to za sprawą ,,EKOfestiwalu – Razem dla Ziemi i Ludzi”. Organizatorzy Starosta Lubaczowski oraz Stowarzyszenie Geoturystyczne “Roztocze Wschodnie”- poprzez warsztaty, konkursy, gry, quizy oraz prelekcje popularnonaukowe chcą kolejny raz edukować młodszych i starszych mieszkańców powiatu w tematyce ochrony przyrody, obowiązku segregacji odpadów, zakazów związanych
z paleniem śmieci, szkodliwości dla zdrowia zanieczyszczeń powietrza czy znaczenia pszczół dla środowiska i gospodarki człowieka.
Już od godz. 8:30 na uczestników będą czekały atrakcje takie jak: interaktywny spektakl ekologiczny oraz eko-zabawy i konkursy, turniej wiedzy ekologicznej, plenerowe laboratorium badawcze, „speed carving”- rzeźbienie w drewnie piłą mechaniczną, czytanie bajek, kreatywne zajęcia dla najmłodszych - GEOart.
W czasie trwania wydarzenia w ramach projektu “Powiat lubaczowski wolny od azbestu” na specjalnym stoisku edukacyjno- informacyjnym będą trwały prelekcje i warsztaty poszerzające wiedzę na temat szkodliwego azbestu oraz konkursy. Prowadzący odpowiedzą na pytania, co to jest azbest i skąd się bierze? Dlaczego człowiek zaczął z niego powszechnie korzystać? Jaki jest jego wpływ na zdrowie i życie ludzi? Celem warsztatów jest przybliżenie mieszkańcom powiatu w ciekawej formie tematyki azbestowej i zaszczepienie w nich świadomości, że usunięcie z naszego otoczenia wyrobów zawierających azbest leży w naszym wspólnym interesie.
EKOfestiwal to także szereg innowacyjnych bloków edukacyjnych, przybliżających m.in. geologię, historię Planety Ziemia czy apiterapię (leczenie miodem i innymi produktami pszczelimi). Dodatkowo organizatorzy zainicjują powiatową kampanię „Drzewko za surowce”, przekazując kilka tysięcy sztuk sadzonek za posegregowane surowce i będą zachęcać starszych uczestników do wymiany źródeł ciepła, które nie spełniają norm V klasy emisji spalin oraz warunków ekoprojektu. Szczegóły na stronie www.powiatlubaczowski.pl
Partnerem głównym wydarzenia jest Województwo Podkarpackie.
Sponsorem strategicznym wydarzenia jest Grupa PBI.