Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Dr hab. Anna Dłużewska, prof. uczelni gościła z wizytą na Narodowym Uniwersytecie Hanoi, na Wydziale Nauk Turystycznych (Vietnam National University in Hanoi, University of Social Sciences and Humanities, the Faculty of Tourism Studies) w charakterze profesora wizytującego i badacza (Visiting Professor and Researcher).
Celem wizyty była współpraca w ramach projektu Street food tourism - tematu prowadzonego aktualnie w International Research Group (IRG) on Tourism, Hospitality and Food finansowanego ze środków RPA i Wietnamu.
W czasie wizyty spotkała się między innymi z Dziekanem Wydziału Nauk Turystycznych, Prof. Pham Hong Long i jego zespołem, dr Dang Thi Phuong-Anh oraz z Bobby Nguyen, prezesem Mekong Rustic - wiodącego w Wietnamie stowarzyszenia turystyki zrównoważonej.
W ramach wizyty prowadzono badania terenowe i spotkania robocze mające na celu przygotowanie wspólnej publikacji dotyczącej tradycji i przeobrażeń street food w Wietnamie, RPA i w Polsce. Istotne są w tym przypadku różnice kulturowe, legislacyjne oraz odmienne tradycje turystyki ulicznej. W przypadku Wietnamu (podobnie jak wielu innych państw Azji Południowo-Wschodniej), street food jest ścisłe wkomponowany w krajobraz miejski. Powszechne jest ustawianie małych stolików, krzesełek, dosłownie w każdym miejscu, gdzie przygotowywane jest jedzenie. Wykorzystywana jest często cała wolna przestrzeń na chodnikach. Jest to normalne i nikt nie protestuje. Małe, rodzinne „restauracje” powstają dosłownie wszędzie. W Hanoi, dodatkowo sprzyja temu architektura – bardzo wąskie, wysokie domy (podatki miejskie opłacano od szerokości domu). Dostępem do ulicy dysponuje wiele rodzin. Na parterze zlokalizowane są przeważnie kuchnie, lub sklepy. Istotne są oczywiście także różnice kulturowe (typy potraw, sposób serwowanie potraw). Wietnam ma tu wiele do zaoferowania. Rząd Wietnamu traktuje rodziną kuchnię jako jeden z produktów markowych. Dania kuchni wietnamskiej mają zostać wykorzystane w promocji kraju – przykładowo słynna kawa z jakiem (egg coffee - pokazana na zdjęciu) - relacjonuje prof. Dłużewska.
W pracach badawczych uczestniczyli również Dr Erasmus Mzobanzi Mnguni i Dr Andrea Giampiccoli z Durban University of Technology (RPA) oraz prof. Oliver Mtapuri University KwaZulu Natal (RPA).
Współpraca z Narodowym Uniwersytetem Hanoi została zainicjowana w 2021 roku, z kolei działalność IRG rozpoczęła się w 2018 podczas pobytu prof. Dłużewskiej na Grenlandii. Od tej pory współpraca ta zaowocowała publikacją ośmiu artykułów naukowych w renomowanych czasopismach zagranicznych z wysokim impact factor. Założycielami IRG są prof. Anna Dłużewska, dr Andrea Giampiccoli, dr Erasmus Mzobanzi Mnguni, prof. Oliver Mtapuri (RPA), prof. Pham Hong Long oraz dr Dang Thi Phuong-Anh z University of Social Sciences and Humanities z Wietnamu.
Fot. A. Dłużewska