Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W dniach 5-6 października 2023 roku u podnóża południowej krawędzi Roztocza Wschodniego, w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Dębowy Dwór” w Rudzie Różanieckiej odbyło się VIII Ogólnopolskie Forum Geo-Produkt. Konferencja została zorganizowana przez Powiat Lubaczowski i Stowarzyszenie Geoturystyczne "Roztocze Wschodnie" we współpracy z Instytutem Geografii Społeczno- Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie. Patronatem naukowym wydarzenie objął JM Rektor UMCS, prof. dr hab. Radosław Dobrowolski. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania były zagadnienia związane z kreowaniem geoproduktów na bazie potencjału geologicznego i kulturowego.
Uczestnicy Forum w dawnym kamieniołomie w Hucie Różanieckiej
Podczas pierwszej sesji „Od zasobów do lokalnego produktu geokulturowego” zaprezentowano cztery zagadnienia: Geoturystyka i geoparki w Polsce – główne wyzwania, szanse i perspektywy rozwoju (mgr Michał Poros – Centrum Geoedukacji w Kielcach); Od inwentaryzacji geostanowisk, przez interpretację dziedzictwa geologicznego i kulturowego, do produktu geoturystycznego (dr inż. Ewa M. Welc, dr inż. Krzysztof Miśkiewicz – AGH w Krakowie); Przykłady dobrych praktyk w kreowaniu produktu geoturystycznego (dr hab. Maria Górska-Zabielska – UJK w Kielcach); Nowoczesne techniki w dokumentowaniu, interpretacji oraz popularyzacji zasobów dziedzictwa geokulturowego oraz kreowaniu geoproduktu (prof. dr hab. Waldemar Kociuba – UMCS w Lublinie).
Uczestnicy Forum podczas sesji w Rudzie Różanieckiej
Problematyka drugiej sesji „Aspekty samorządowe, społeczne, naukowe i edukacyjne w procesie planowania produktu geoturystycznego” koncentrowała się na następujących kwestiach: „Rola społeczności lokalnej, samorządu oraz partnerstwa naukowego w powstaniu ścieżki geoedukacyjnej "Dolina Świśliny" w Górach Świętokrzyskich” (dr hab. Anna Fijałkowska-Mader, mgr inż. Ewelina Bąk, mgr inż. Karolina Bieńko, mgr inż. Agnieszka Milianowicz – Państwowy Instytut Geologiczny-Państwowy Instytut Badawczy); „Aspekt samorządowo-społeczny w procesie zagospodarowania nieczynnego kamieniołomu piaskowca w Gminie Kozy (woj. śląskie)” (mgr inż. Agnieszka Handzlik – Urząd Gminy Kozy); „Perspektywy popularyzacji geoturystyki i geoedukacji wśród studentów turystyki” (dr Andrzej Kacprzak – Uniwersytet Wrocławski; mgr Monika Cychowska-Nowak – Sudecka Zagroda Edukacyjna, Stowarzyszenie Kaczawskie/Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów).
Podczas trzeciej sesji „Potencjał do kreowania turystycznego produktu geo-kulturowego na Roztoczu Wschodnim” zaprezentowano: „Dziedzictwo geologiczne Roztocza Wschodniego w świetle koncepcji świadczeń ekosystemowych” (dr hab. Teresa Brzezińska-Wójcik – UMCS w Lublinie, dr hab. inż. Jan Urban – IOP PANw Krakowie); „Zasoby kulturowe jako podstawa do kreowania produktu geoturystycznego na Roztoczu Wschodnim” (dr Renata Krukowska, dr Joanna Szczęsna – UMCS w Lublinie); „Możliwości wykorzystania zasobów geoturystycznych Roztocza Wschodniego w edukacji dzieci i młodzieży” (dr Joanna Szczęsna – UMCS w Lublinie); „Produkt turystyczny w planowaniu i zarządzaniu przestrzenią” (dr hab. Bogusława Baran-Zgłobicka, mgr inż. Jakub Skibiński – UMCS w Lublinie).
Podczas sesji dyskutowano nas różnymi podejściami do kreowania geoproduktów, sposobami ich udostępniania oraz popularyzacji wśród szerokiego grona odbiorców.
Okazją do dyskusji nad kwestiami dotyczącymi turystycznego udostępniania geostanowisk oraz ochrony dziedzictwa geologicznego była również sesja posterowa. Przyczynek do niej stanowiły m.in. przykłady z miasta Torunia, Rudek k. Nowej Słupi w Górach Świętokrzyskich, Polsko-niemiecki Światowy Geopark UNESCO Muskau Faltenbogen / Łuk Mużakowa.
W drugim dniu Forum, podczas warsztatów terenowych, prowadzonych przez dr hab. Teresę Brzezińską-Wójcik oraz dr hab. Ewę Skowronek (UMCS w Lublinie) uczestnicy mieli okazję poznać wybrane przykłady zasobów geologicznych i kulturowych Roztocza Wschodniego. Dyskusja koncentrowała się wokół możliwości turystycznego udostępnienia odsłonięć utworów miocenu w Hucie Różanieckiej oraz na górze Brusno wraz z wielowątkowym kontekstem wielokulturowym w nawiązaniu do nieistniejącego ośrodka kamieniarskiego w Starym Bruśnie i nagrobków na nekropolii w Nowym Bruśnie.
Uczestnicy Forum w ruinach cerkwi w Hucie Różanieckiej
Ogólnopolskie spotkanie było dobrą okazją nie tylko do nawiązania nowych kontaktów z miłośnikami przyrody nieożywionej, ale także do wymiany doświadczeń zwłaszcza w kontekście projektu geoparku na Roztoczu.
Teresa Brzezińska-Wójcik
Wszystkie fotografie pochodzą ze strony Facebook Miasta i Gminy Narol.
Fragmenty relacji z części terenowej Forum można obejrzeć pod linkami:
https://lublin.tvp.pl/73259361/czy-na-roztoczu-powstanie-geopark – Czy na Roztoczu powstanie geopark?
https://radio.rzeszow.pl/51616/ogolnopolskie-forum-geo-produkt-na-roztoczu/
https://lubaczow.naszemiasto.pl/za-nami-viii-ogolnopolskiego-forum-geo-produkt-w-powiecie/ar/c1-9479053 - Za nami VIII Ogólnopolskie Forum GEO-PRODUKT w powiecie lubaczowskim.