Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W dniach 12-14 maja 2017 r członkowie Studenckiego Koła Naukowego Planistów „SmartCity” wzięli udział warsztatach „LublinJams #4: Miasto w naszych rękach”. Warsztaty organizowane były przez Fundację TEAM Teatrikon. Czwarta już edycja „LublinJams” odbyła w Bussines Link Lublin. Uczestnicy warsztatów pracowali za pomocą metodologii projektowania usług (service desing). Jest to pięcioetapowy proces tworzenia nowych rozwiązań w obszarze usług, który za centrum zainteresowań stawia użytkownika i jego realne potrzeby.
Podczas trzech dni prac warsztatowych uczestnicy mieli okazję stworzenia możliwych do zrealizowania rozwiązań usprawniających życie w mieście poprzez stworzenie prototypów, przetestowanie stworzonych idei oraz konsultacji z mieszkańcami Lublina. Podczas warsztatów uczestnicy wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców stworzyli trzy projekty.
Grupa pierwsza pomyślała o problemach osób, które po ukończeniu edukacji nie mają styczności z językami obcymi, zatem ich pomysł dotyczył stworzenia w Lublinie miejsca, w którym mieszkańcy mogliby się spotykać, miło spędzić czas, rozwijać się i rozmawiać w różnych językach pod okiem profesjonalistów. Rozwiązaniem problemu społeczności studenckiej, której brakuje zebrania informacji o ofertach kulturalno-naukowych w naszym mieście zajęła się grupa nr 2, która stworzyła projekt drzewa z panelem interaktywnym, na którym znajdowałaby się aplikacja posiadająca zapowiedzi wydarzeń naukowych, kulturalnych, rozrywkowych i sportowych w Lublinie. Grupa 3 początkowo myślała o stworzeniu przyjaznych rozwiązań dla najstarszej grupy mieszkańców Lublina, jednak w ostatecznej fazie ich projekt Kompleksowego Przyulicznego Zestawu Odpoczynkowego będzie dotyczył każdej grupy wiekowej. Projekt zawiera ławkę z podparciem, ładowarkę USB, która ma być zasilana przez panele słoneczne zamontowane w oparciu, a także haczyki na torby lub zakupy.
Projekty, w których przygotowaniu uczestniczyli członkowie SKNP SmartCity zostaną zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego w Lublinie.
Warsztaty odbyły się pod patronatem Studenckiego Koła Naukowego Planistów „SmartCity” oraz Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin.
Dominika Mazur
SKNP SmartCity