Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Trwa III Green Week w Lublinie, w tym roku pod hasłem "Spacer żywiołów: woda, ziemia, powietrze". W wydarzeniu uczestniczą przedstawiciele naszego Wydziału, w tym Studenckie Koło Naukowe Planistów ,,SmartCity”.
Studenckie Koło Naukowe Planistów ,,SmartCity” 2 czerwca 2022 roku przeprowadziło na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS grę terenową ,,Wkomponuj się w przestrzeń”. W ramach gry, uczestnicy otrzymali wykonane przez SKNP ,,SmartCity” mapy Ogrodu Botanicznego z zaznaczonymi punktami gry. Zadaniem uczestników było odwiedzić wszystkie punkty gry. W każdym punkcie znajdowali się członkowie Koła, którzy przydzielali uczestnikom proste zadania związane z planowaniem przestrzennym, przyrodą oraz ekologią. Grę prowadzili inż. Patrycja Adamczyk (prezes SKNP ,,SmartCity”) oraz Patryk Pawluczuk. Uczestników gry było ponad 120. Ich zadaniem było wprowadzenie uczestników w zasady wspólnej zabawy, a także podsumowanie oraz rozdanie drobnych upominków za przejście gry. Punktami, które musieli zdobyć uczestnicy były:
Posprzątajmy razem- gra polegająca na posortowaniu odpadów do pudełek o odpowiednich kolorach (zgodnych z ogólnie przyjętą kolorystyką pojemników na odpady). Gra sprawdziła wiedzę uczestników na temat segregacji odpadów, ale także była szansą na zdobycie dodatkowej wiedzy w temacie recyklingu. Ponadto prowadzące grę (Natalia Szaniawska, Natalia Uryć i Martyna Andrzejewska) dyskutowały z uczestnikami na temat recyklingu, powtórnego wykorzystania np. plastikowych opakowań czy szklanych butelek.
Miasto dla mrówek - gra polegająca na zbudowaniu mini makiety miasta z przedmiotów, jakie możemy znaleźć wszędzie, czyli kamyki, patyki itd. Gra miała pokazać uczestnikom, że z odrobiną wyobraźni można zrobić coś ciekawego, a także nauczyć wykorzystania nieoczywistych przedmiotów do zabawy. Gra wprowadziła uczestników także w tematykę jaką zajmuje się nasze Koło Naukowe , czyli projektowanie miast. Dodatkowo prowadzący (inż. Katarzyna Kawka, inż. Jakub Burdzy) rozmawiali z uczestnikami o tym jak powinny być projektowane miasta, wprowadzali w tematykę zieleni w miastach.
Wybieram zieleń -Uczestnicy gry otrzymali kilka obrazków przedstawiających ciekawe (zarówno dobre jak i gorsze) zagospodarowanie terenów miejskich. W toku rozmowy mieli wybrać obszary które podobają im się najbardziej, dowiedzieli się jakie są ich plusy i minusy. Odkryli również jak ważną rolę odgrywa zieleń w miastach. Mogli wypowiedzieć się na temat zaprezentowanych przestrzeni, wyrazić swoje opinie oraz opowiedzieć o własnej wizji zieleni w miastach. Za punkt ten odpowiadały Marta Piesta i Ania Puchacz.
Najlepszy z Najlepszych - gra nawiązująca do popularnego teleturnieju ,,1 z 10". Uczestnicy, we własnych grupach rywalizowali o tytuł ,,najlepszego". Całość gry stylem (zarówno prowadzenia, przebiegu, jak i zadawania pytań) nawiązywała do teleturnieju ,,1 z 10". Pytania były związane z ekologią, przyrodą, klimatem, zagrożeniami oraz zielenią w miastach. W rolę prowadzącego wcielił się inż. Konrad Pucek, nagrody wręczała inż. Agnieszka Przepadło, a o oprawę dźwiękową zadbał Rafał Burek.
Ekologiczne wykreślanki - wykreślanki związane z tematyką zieleni, ochrony przyrody oraz samą przyrodą. Dodatkowo prowadzące (Weronika Dajek i Weronika Szymanek) wprowadziły uczestników w temat ochrony przyrody w Polsce.
Po wykonaniu każdego zadania uczestnicy otrzymywali naklejkę. Warunkiem ,,przejścia" całej gry było zdobycie wszystkich naklejek i naklejenie ich w odpowiednie miejsca na mapie.
We wspólnej zabawie wzięli udział zarówno uczniowie zapisanych na wydarzenie szkół, jak również wielu z odwiedzających w tym dniu ogród botaniczny. Gra została odebrana pozytywnie o czym świadczyła duża aktywność uczestników i wypełnione w całości mapy. Z dużym zadowoleniem rezultaty gry oraz zwiększoną frekwencję w Ogrodzie odebrała też jego Dyrektor - dr Grażyna Szymczak oraz Pan mgr Błażej Maciorowski. Dziękujemy kierownictwu za udostępnienie obiektu, członkom Koła za przeprowadzenie gry a uczestnikom za aktywny udział w wydarzeniu.
Fot. SKNP "SmartCity"