Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W dniach 23 - 24.06 studenci Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej (Studenckie Koło Naukowe Geoinformatyków "GeoIT" oraz Wydziału Biologii i Biotechnologii (Studenckie Koło Naukowe Biotechnologów „Mikron”) w składzie: Sandra Chrustowska, Alicja Nieć, Gustaw Gawrysiak, Aleksandra Król, wzięli udział w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „GIS w Nauce”, która odbyła się w Toruniu. Podmiotem ich wystąpienia był poster pt. „Fungi Analysis”, skupiający zarówno metodykę geoinformatyczną oraz wiedzę merytoryczną z dziedziny biotechnologii.
Konferencja stanowi od 10 lat forum prezentacji badań, wymiany doświadczeń oraz dyskusji badaczy i praktyków wykorzystujących Systemy Informacji Geograficznej (GIS), a reprezentujących różne dyscypliny naukowe i doświadczenie badawcze. W Konferencji wzięli udział również przedstawiciele firm oferujących produkty i świadczących usługi w tym zakresie.
„Fungi Analysis” to analizy mające na celu zbadanie zależności występowania wybranych zbiorowisk grzybów jadalnych na terenie Polski na tle wybranych czynników środowiskowych. Dotychczas nie wykonywano tego typu prac, a przeprowadzone analizy są dopiero wstępem do badań tego zagadnienia. Dzięki wykonanym analizom powiązano występowanie dziesięciu najbardziej popularnych gatunków grzybów z warunkami glebowymi, leśnymi i topograficznymi. Może to być pomocne w prognozowaniu występowania danych gatunków w określonych lokalizacjach na terenie Polski.
Opiekunami merytorycznymi byli: dr hab. Leszek Gawrysiak z Katedry Geologii, Gleboznawstwa i Geoinformacji oraz dr hab. Magdalena Jaszek, prof. UMCS z Katedry Biochemii i Biotechnologii.
Fot. SKNG "GeoIT".