Płaskoziemcy są wśród nas! - fake newsy i mity

Absurdalna koncepcja, że Ziemia jest płaska, znajduje zwolenników wśród społeczeństwa. Podczas wydarzenia popularnonaukowego na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS, które odbędzie się 21 marca, w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, eksperci przedstawią dowody na kulistość Ziemi. Koncepcja płaskiej Ziemi będzie też pretekstem do debaty o tym, skąd się biorą i jak funkcjonują w społeczeństwie i w ludzkim umyśle fake newsy, mity i teorie spiskowe.

Debata potrwa od godz. 9:30 do 11:00. Wydarzenie odbędzie się w Auli im. E. Romera na WNoZiGP UMCS.

Głównym wątkiem debaty będzie tzw. „koncepcja płaskiej Ziemi”, głosząca, że Błękitna Planeta wcale nie ma kształtu kulistego, a społeczeństwo jest oszukiwane przez naukowców w tej sprawie. „Płaskoziemcy” mają nawet swoje „dowody” na płaskość Ziemi. Podczas wydarzenia eksperci – geograf, dr Piotr Demczuk (Katedra Geomofologii i Paleogeografii UMCS) i fizyk, Bartłomiej Kamiński (prowadzący kanał „Fizyk od czapy” na YouTube), przedstawią poglądy płaskoziemców
i dowody na kulistość Ziemi. Moderatorem debaty będzie prof. Michał Łuszczuk (Zastępca Dyrektora Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UMCS).

W dalszej części debaty goście: filozof – dr Tomasz Walczyk (Katedra Ontologii i Epistemologii UMCS) przedstawi filozoficzną genezę fake newsów i pseudonauki, omówi ludzkie błędy poznawcze, ale poruszy też tematykę postprawdy i strategie dezinformacyjne. Studentka psychologii, Oliwia Korycińska (Prezes Koła Naukowego Psychologów UMCS) opowie o tym, jak środowisko wpływa na szerzenie się wierzeń spiskowych, czym charakteryzuje się psychika osób wierzących w te teorie, a także jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą wiara w spiski.

Do udziału w debacie zaprosiliśmy uczniów szkół ponadpodstawowych, chcących dowiedzieć się więcej o intrygującej tematyce teorii spiskowych. Podczas wydarzenia będzie można zadać pytania ekspertom.

Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS jest doskonałym miejscem na taką debatę ze względu na jej geograficzną tematykę, ale nie tylko. To właśnie tutaj prowadzony jest unikatowy kierunek studiów – geografia wojskowa i zarządzanie kryzysowe, powiązany z mechanizmami rozpowszechniania dezinformacji w społeczeństwie.

Wydarzenie będzie nagrane i umieszczone na kanale YouTube Wydziału.

Debata została objęta honorowym patronatem przez JM Rektora UMCS, prof. dr. hab. Radosława Dobrowolskiego.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Radio LublinTVP3 Lublin oraz TV UMCS.

 

    Aktualności

    Data dodania
    20 marca 2024