Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zajęcia terenowe, które odbyły się w dniach 21-24 czerwca, koncentrowały się między innymi na wybranych problemach geologicznych i geograficznych związanych z Centralnym Okręgiem Przemysłowym i Zagłębiem Staropolskim.
Uczestnicy zajęć przed kopalną wydmą triasową w nieczynnym kamieniołomie „Ciosowa” (Góry Świętokrzyskie).
Ich trasa wiodła przez dolinę środkowej Wisły (obszary popowodziowe, kamieniołom wapieni kredy), Rudki koło Nowej Słupi (miejsce wydobycia rud żelaza i uranu), Muzeum Hutnictwa w Nowej Słupi, gołoborza na Łyścu, górę Miedziankę (miejsce wydobycia rud miedzi), górę Zamkową jako element antykliny chęcińskiej i miejsce warowni obronnej, kopalne wydmy triasowe w kamieniołomie Ciosowa, fałd obalony w Ślichowicach, Muzeum Geologiczne Oddziału Świętokrzyskiego Państwowego Instytutu Geologicznego i rezerwat geologiczny „Kadzielnia” (formy krasowe, kopalna rafa koralowa) w Kielcach.
W kamieniołomie zlepieńca zygmuntowskiego na Czerwonej Górze (Góry Świętokrzyskie)
U wylotu jednej ze sztolni w zboczu Miedzianki (Góry Świętokrzyskie)
Widok na zamieszkały polder nad Wisłą, który był miejscem dramatycznych powodzi.
W tej części zajęć miejscem noclegu było komfortowe Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego w Chęcinach. Tym, co nas zaskoczyło, były warunki podczas marszu do odsłonięcia skały magmowej – diabazu w Zalesie. Gwałtowna ulewa nie zostawiła suchej nitki na żadnym z uczestników.
Druga część zajęć rozpoczęła się od wizyty na poligonie koło Nowej Dęby, gdzie zapoznawano się z różnymi elementami (w tym geomorfologicznymi) związanymi z jego funkcjonowaniem. Krótki pobyt na Roztoczu poświęcony był dawnemu morzu mioceńskiemu i skałom przez nie pozostawionym (kamieniołom piaskowca w Józefowie), a także analizie historycznej i geomorfologicznej miejsca bitwy o Suchowolę 23 i 24 września 1939 roku.
O morzu mioceńskim i złożach z nim związanym na wieży widokowej w Józefowie (Roztocze)
Uczestnicy zajęć na miejscu bitwy o Suchowolę (Roztocze)
Zajęcia prowadzili w terenie dr Grzegorz Gajek i prof. dr hab. Jerzy Nawrocki, a logistycznie przygotowała je dr Anna Orłowska.
Opis oraz fotografie: Jerzy Nawrocki