Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
15 listopada na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS odbył się Dzień Turystyki Kulinarnej.
Wydarzenie przyciągnęło ponad 200 uczniów ze szkół ponadpostawowych z Lublina i regionu. Byli to goście z liceów, ale również techników gastronomicznych i klas o profilu turystycznym.
Turystyka kulinarna jest dynamicznie rozwijającą się formą turystyki, realizowaną w różnych wariantach. Turyści podróżują w poszukiwaniu nowych smaków i doświadczeń związanych z kuchnią. Obecnie turystyka kulinarna tworzy nową branżę gospodarczą, co sprzyja także powstawaniu nowych, atrakcyjnych miejsc pracy.
Wydarzenie otworzyła dziekan Wydziału, dr Jolanta Rodzoś, prof. UMCS, a prowadziła je dr Renata Krukowska.
W czasie Dnia Turystyki Kulinarnej odbyły się prelekcje pracowników Wydziału (Z miłości do jedzenia - turystyka kulinarna w róznych odsłonach - dr Joanna Szczęsna, Dlaczego różnie jemy? Geograficzne i kulturowe uwarunkowania kształtowania się kuchni narodowych - dr hab. Małgorzata Flaga) oraz zaproszonych ekspertów (Polskie produkty mleczne, ich historia i walory zdrowotne - Krzysztof Zieliński (Stowarzyszenie Polska Ekologia)). Ciekawym punktem programu było przedstawienie zwyczajów kulinarnych przez studentów kierunku Tourism Management z Zimbabwe, Mjanmy czy Ukrainy. Prelekcje wzbudziły naprawdę duże zainteresowanie wśród gości.
Ważną częścią Dnia Turystyki Kulinarnej były warsztaty tematyczne przygotowane przez członków Studenckiego Koła Naukowego Turystyki i Rekreacji "Globtroter" oraz studentów geografii: Azja - ekspresem przez smaki, Kulinarne odkrycia Polski - szlakiem smaków i tradycji oraz Tradycyjne smaki Lubelszczyzny.
W ramach wydarzenia odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na najlepszy plakat związany z przygotowaniem i historią potrawy regionalnej. Oto jego wyniki:
I miejsce – Agata Czubek, Zespół Szkół nr 2 w Łukowie im. Aleksandra Świętochowskiego za plakat pt. „Pierogi z kaszą, twarogiem i gryką – tradycja w nowoczesnej odsłonie”. Opiekun – pani Anna Rychta.
II miejsce – Amelia Zawadzka, Zespół Szkół nr 2 w Łukowie im. Aleksandra Świętochowskiego za plakat pt. „Smaki Lubelszczyzny – gołąbki z kaszą gryczaną i mięsem wieprzowym – im starsze, tym lepsze”. Opiekun – pani Anna Rychta.
III miejsce – Wiktoria Szumlewicz, Zespół Szkół nr 2 w Łukowie im. Aleksandra Świętochowskiego za plakat pt. „Lubelski marchwiak”. Opiekun – pani Anna Rychta.
Wyróżnienie – Oliwia Justyna Świderska, Zespół Szkół nr 2 w Łukowie im. Aleksandra Świętochowskiego za plakat pt. „Zupa cebulowa”. Opiekun – pani Ewa Krüger.
Wyróżnienie – Karolina Walewska, Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Niemcach za plakat pt. „Forszmak lubelski”. Opiekun – pani Ewelina Charlińska.
Laureatki oraz wyróżnione uczennice odebrały atrakcyjne upomniki od Wydziału.
Ostatnim, ale bardzo ważnym punktem wydarzenia była degustacja kuchni regionalnych przygotowanych przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Różańcu, Grupę Cateringową "Imbir" oraz cebularzy z Piekarni-Cukierni Marcin Orlikowski.
Dziękujemy bardzo za nadanie smaku wydarzeniu przez wymienione jednostki. Dziękujemy także Restauracji Koncertowa, Stowarzyszeniu Polska Ekologia oraz Regionalnemu Muzeum Cebularza w Lublinie. Podziękowania również dla pracowników i studentów Wydziału, którzy pomogli w organizacji.
Miło nam, że w wydarzeniu uczestniczyło tylu uczniów zainteresowanych turystyką kulinarną. Zachęcamy do udziału w kolejnych organizowanych przez nas spotkaniach.
Michał Zembrzycki
Koordynatorami Wydarzenia byli: dr Joanna Szczęsna, mgr Izabela Ejtel, dr Michał Zembrzycki.
Fot. Michał Zembrzycki, Szymon Szeliga