Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Szanowni Państwo,
z ogromną przyjemnością chciałabym Państwa poinformować, że zakończyły się prace nad „Atlasem ruchu rowerowego w Świdniku” pod redakcją Dagmary Kociuby i Macieja Lubasia. W opracowaniu Atlasu brali udział studenci z SKNP „SmartCity” UMCS Dominika Bielak, Ewa Głowacka, Rafał Fornal, Ewelina Kuchno, Magdalena Matejek, Dominika Mazur, Karolina Trykacz i Dorota Wolińska.
Atlas powstał na bazie wyników badań natężenia ruchu rowerowego, które realizowane są corocznie od 2013 roku przez Stowarzyszenie Świdnik Miasto Dla Rowerów przy wsparciu, od 2014 roku, studentów ze Studenckiego Koła Naukowego Planistów „SmartCity” UMCS. Idea przyświecająca prowadzonym badaniom to wprowadzenie realnej alternatywy transportowej dla mieszkańców, a także poprawa bezpieczeństwa i komfortu jazdy rowerem po mieście. Atlas wskazuje możliwości rozwiązania wielu problemów, które wiążą się z rozwojem ruchu rowerowego w mieście. Na podstawie wyników badań składane były propozycje rozwoju lub modernizacji infrastruktury rowerowej, które zostały już zrealizowane lub są w trakcie realizacji.
Badania prowadzone przez Stowarzyszenie przy wsparciu SKNP „SmartCity” zostały dostrzeżone i nagrodzone. Projekt „5 lat badań natężenia ruchu rowerowego w 40 tysięcznym mieście – Świdniku” zdobył prestiżową nagrodę główną im. Jerzego Regulskiego ustanowioną przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej i Towarzystwo Urbanistów Polskich w kategorii „Wiedza i upowszechnianie” w edycji 2017 r.
Wydanie Atlasu jest również zwieńczeniem podpisanej w dniu 13 czerwca 2017 roku umowy o współpracy pomiędzy Wydziałem Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej reprezentowanym przez dr hab. Sławomira Terpiłowskiego, prof. UMCS, a Stowarzyszeniem Świdnik Miasto dla Rowerów reprezentowanym przez Prezeskę Stowarzyszenia p. Klaudię Waryszak-Lubaś.
Atlas od jutra będzie dostępny w Bibliotece Wydziału, a w wersji elektronicznej w poniższym pliku pdf.
Dagmara Kociuba