Inwentaryzacja w Rezerwacie „Krzemionki Opatowskie”

14 marca dr Dagmara Kociuba z Katedry Gospodarki Przestrzennej wraz ze studentami z SKNP „SmartCity” przeprowadzili inwentaryzację przyrodniczo-urbanistyczną w Muzeum Historyczno-Archeologicznym i Rezerwacie ,,Krzemionki”. Na wstępie odbyło się spotkanie z udziałem dr. Andrzeja Przychodniego – Dyrektora Muzeum oraz Artura Jedynaka - kustosza i koordynatora ds. UNESCO, podczas którego omówiono cele współpracy i zakres prac. Przedstawiciele Muzeum opowiedzieli o obecnym stanie projektowanego terenu i jego przyszłej wizji oraz przedstawili potrzeby turystów. Projektowany obszar wpisany jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, przez co odgrywa znaczącą rolę dla rozwoju turystyki w skali nie tylko województwa, ale całego kraju i Europy.

Następnie odbyła się wizyta w terenie, podczas której poznaliśmy historię krzemienia pasiastego oraz proces jego wydobywania, a także zwiedziliśmy wioskę neolityczną oraz podziemną trasą w kopalni krzemienia. Następnie udaliśmy się na wizję lokalną dawnego kamieniołomu. W drodze powrotnej mieliśmy również okazję zwiedzić Pałac Wielkopolskich w Częstocicach – dawną siedzibę Muzeum.

Inwentaryzacja stanowi pierwszy etap prac nad opracowaniem koncepcji zagospodarowania terenu wokół Muzeum oraz wybranych obiektów i terenów w Rezerwacie ,,Krzemionki”. Projekt jest realizowany w ramach Grantu Władz Rektorskich na rok 2025. Wpisuje się również w realizację zapisów umowy o współpracy pomiędzy Wydziałem Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej a Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim, która została podpisana 20 lutego.

Dagmara Kociuba
Aleksandra Zając
SKNP „SmartCity”

Aktualności

Data dodania
18 marca 2025