Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Polskie Towarzystwo Filozoficzne, oddział w Lublinie oraz Wydział Filozofii i Socjologii UMCS w związku z XIII Światowym Dniem Filozofii zapraszają do wzięcia udziału w debacie: Co po filozofii? w której udział wezmą absolwenci filozofii:
Debata odbędzie się 19 listopada o godzinie 12.30 w auli Wydziału Filozofii i Socjologii, pl. Marii Curie-Skłodowskiej 4.
Jak pokazują badania karier zawodowych absolwentów uniwersyteckich studiów w Polsce – studenci filozofii są w czołówce tych, którzy skutecznie znajdują satysfakcjonującą pracę. Wykształcenie filozoficzne uznaje się coraz częściej za czynnik mobilności zawodowej, źródło niepowtarzalnych predyspozycji intelektualno-poznawczych przydatnych w każdym zawodzie, w różnych dziedzinach życia.
Uczestnicy debaty za punkt odniesienia wezmą doświadczenia z odbytych przez siebie studiów filozoficznych w UMCS oraz swoją praktykę w różnych sferach życia, doświadczenie na odmiennych stanowiskach oraz umiejętności nabyte w nowych zawodach. Rozpatrzą, z punktu widzenia adeptów filozofii, kwestie praktyczne jak obieranie specjalizacji filozoficznej, poszukiwanie określonej tematyki, wyboru poziomu studiów (podstawowego – licencjackiego czy uzupełniającego – magisterskiego), czy też doboru problematyki pracy dyplomowej pod kątem jej użyteczności także poza uniwersytetem Udzielą odpowiedzi na następujące pytania:
Debata ma cel dydaktyczno-wychowawczy – uświadomić studentom filozofii, jakiego rodzaju wiedzy, zdolności intelektualnych, praktycznych umiejętności, a także doświadczenia życiowego i postaw powinni nabyć podczas swoich studiów, aby umożliwiły one im satysfakcjonujące życie i pracę zawodową. Oczywiście, filozofia nie jest ani wiedzą czy umiejętnością praktyczną, ani nie przygotowuje do konkretnego zawodu. Takiej filozofii nie wykłada się na polskich uniwersytetach, chociaż w większości przypadków odbywa się to w ramach studiów licencjackich, a więc zawodowych. Filozofia wykładana jest na ogół w oderwaniu od praktyki, bez wyraźnego ukierunkowania na zawodowe umiejętności. Tę sytuację warto jednak zmienić; coś już zresztą się zmieniało na skutek dyskusji publicystycznych na temat niezbędności/zbędności studiów filozoficznych w uniwersytecie.
Moderator debaty:
dr hab. Marek Hetmański, prof. UMCS
Prezes Lubelskiego Oddziału PTF