Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zapraszamy na cykl spotkań pt. „Wiedza ekspercka a zdrowie psychiczne” organizowanego przez Zespół Wiedza Ekspercka i Procesy Decyzyjne (IF UMCS)
Zapraszamy na wykład dra Piotra Tomczaka
Fryderyk Nietzsche à rebours – badania nad religijnością w schizofrenii
11 marzec ( piątek, godz. 13.00)
Link do wydarzenia na zoomie - spotkanie odbyło się. Zobacz retransmisję na YouTube.
Linki do wydarzenia na Facebook
Abstrakt wykładu
Tomasz Mann w swojej książce „Doktor Faustus. Życie niemieckiego kompozytora Adriana Leverkühna opowiedziane przez jego przyjaciela” umieścił następujący pogląd: „W prawdziwej religii zdrowego narodu nie istniały w ogóle teologiczne pojęcia grzechu czy kary w swoim etycznym kontekście. Istniało pojęcie związku przyczynowo-skutkowego błędów ludzkich i kar bożych. [...] Wszelkie zagadnienia moralne były pojmowane jako wypełnienie albo niewypełnienie rygorów rytualnych. [...] Jest to przewinieniem pozbawionych charakteru religii, że przekształciły modlitwę w, sit venia verbo, żebraninę: »Ach Panie Boże, zmiłuj się«, »pomóż«, »daj« i »zrób to w swojej łaskawości«. [...] Dzisiejsza tak zwana modlitwa [...] jest zdegenerowaną, późną formą czegoś, co było dawniej bardzo aktywne i silne – magicznych zaklęć do przymuszania Boga.” Wyniki przeprowadzonych badań zdają się ... czytaj tekst abstraktu w pliki pdf .
Sylwetka prelegenta
- dr. n. med. w dysc. med. (Wydział Lekarski UJ CM), psycholog (Instytut Psychologii Wydziału Filozoficznego UJ). Prace badawcze („Religijność pacjentów z rozpoznaniem schizofrenii. Wstępne ustalenia korelacyjne i porównawcze z osobami bez zaburzeń”, „Poszerzone badania nad religijnością pacjentów z rozpoznaniem schizofrenii”, „Rozszczepiona pobożność. Religijność pacjentów z rozpoznaniem schizofrenii paranoidalnej”) dotyczą obszaru psychologii, w szczególności psychopatologii religii.