Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Serdecznie zapraszamy studentów i doktorantów Wydziału FiS zainteresowanych kognitywistyką na spotkanie w ramach seminarium ogólnokognitywistycznego prowadzonego w Instytucie Filozofii UMCS. Grudniowe spotkanie zostanie poświęcone tematowi: "Co kognitywistyka może powiedzieć o duszy?", który zaprezentuje profesor Andrzej Klawiter (Zakład Kognitywistyki, Instytut Psychologii UAM).
Seminaria kognitywistyczne to cykl spotkań z polskimi kognitywistami - filozofami, psychologami, językoznawcami i neurologami - którzy dzielą się z młodymi adeptami tej dyscypliny doświadczeniami badawczymi i warsztatowymi.
Kognitywistyka to nauka o umyśle i o tym jak on działa. U podstaw typowego dla niej podejścia badawczego leży traktowanie umysłu jako złożonego systemu obliczeniowego, zbierającego i przetwarzającego informacje o stanach i zdarzeniach fizycznego świata. Pojawia się pytanie, czy takie naturalizowanie umysłu nie zubaża go nadmiernie, eliminując z obszaru kognitywistyki te formy jego aktywności, które wykraczają poza jego związki z fizycznym światem? W szczególności, chodzi tu o relacje między umysłem a duszą. W wystąpieniu zaproponuję pewną reinterpretację pojęcia duszy, zgodnie z którą jest ona szczególnego rodzaju zdolnością umysłu służącą do reprezentowania zależności czasowych.