MIM, czyli migracje i mobilność

Nowy kierunek w ofercie Wydziału Filozofii i Socjologii Co to są przepływy migracyjne? Kim jest uchodźca? Czy w Polsce powinniśmy organizować referendum w sprawie relokacji uchodźców? Czy potrzebujemy specjalnych rozwiązań w polityce publicznej i specjalnych praw dla migrantów? I dlaczego osoby uciekające z Ukrainy przed wojną nie są uchodźcami w świetle prawa? Czy da się zarządzać migracją? Jak komunikować się z osobami pochodzącymi z innej kultury? Jak badać procesy mobilnościowe? Jakich narzędzi użyć?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz podczas kształcenia na nowym kierunku studiów oferowanych na Wydziale Filozofii i Socjologii UMCS. Są to studia magisterskie, trwające tylko trzy semestry.

W programie studiów oprócz przedmiotów dających wiedzę teoretyczną o procesach migracyjnych i mobilności społecznej znajdują się także takie, które dają praktyczne przygotowanie do pracy w zakresie szeroko rozumianych polityk publicznych związanych z mobilnością ludzi oraz do pracy badawczej. Polska, jako kraj znajdujący się w fazie tzw. transformacji migracyjnej (zmiana salda migracyjnego z ujemnego na dodatnie), będzie w najbliższych latach potrzebowała wielu specjalistów w tej dziedzinie.

Biorąc pod uwagę obecną sytuację w Polsce, w Lublinie związaną z napływem dużej liczby uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy, ale też spodziewane masowe ruchy migracyjne spowodowane choćby katastrofą klimatyczną, takie studia są niezwykle potrzebne — potrzebujemy i będziemy potrzebowali wykształconych fachowców do pracy zarówno w sektorze administracji samorządowej oraz rządowej, jak i w sektorze organizacji społeczeństwa obywatelskiego.

Anna Dąbrowska
Prezeska Stowarzyszenia Homo Faber

Program studiów skonstruowany jest wg następującej logiki, przedmioty:

  • OGÓLNE: wprowadzające, jak np. Antropologia Innego;
  • KIERUNKOWE: kluczowe, w postaci wykładów;
  • WYBIERALNE: do wyboru sześć spośród starannie przygotowanej oferty kilkunastu kursów konwersatoryjnych, np. Migranci w Dyskursie Medialnym, Zdrowie w Procesach Migracyjnych, Psychologia Migracji, Ethnographies of the Border and Detention, Nowe Technologie w Procesach Migracyjnych;
  • UZUPEŁNIAJĄCE: dwa języki obce, translatorium specjalistycznych tekstów z problematyki migracyjnej, seminarium magisterskie;
  • FAKULTATYWNE: prowadzone także przez praktyków, o tematyce dotyczącej najbardziej aktualnych wyzwań związanych z procesami migracyjnymi.

Część przedmiotów realizowana będzie w formule online lub hybrydowej.

Studiując migracje i mobilność będzie można przygotować pracę magisterską w formie projektu, również o charakterze wdrożeniowym, i tworzyć ją we współpracy z podmiotami faktycznie działającymi w obszarze mobilności. Bardzo zależy nam na wykształceniu kompetencji potrzebnych do kreowania i zarządzania procesami migracyjnymi na różnych poziomach.

Podczas studiów realizowana będzie także – poprzez wspólne wydarzenia, warsztaty, seminaria – współpraca z instytucjami samorządowymi, podmiotami kultury, sektora pozarządowego oraz innymi aktorami tworzącymi polityki integracyjne lokalnie oraz na poziomie centralnym, i zaangażowanymi w ich wdrażanie. Będziemy współpracować także z organizacjami międzynarodowymi, czerpiąc z ich wiedzy i doświadczeń w zakresie rozumienia i reagowania na potrzeby związane z procesami migracji.

Deklaruję chęć współpracy – na przykład w ramach wspólnych przedsięwzięć badawczych, praktyk oraz wsparcia rozwoju zawodowego studentów i studentek tego kierunku. Jestem przekonany o potrzebie dogłębnego, systematycznego kształcenia w tym zakresie.

Piotr Choroś
Dyrektor Biura Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Lublin

Oferujemy także możliwość angażowania się w aktywności zespołu badawczego MigLab działającego w Instytucie Socjologii UMCS, który prowadzi badania w zakresie migracji i mobilności. Studenci kierunku migracje i mobilność mogą się również angażować w działalność organizacji studenckich, takich jak Rada Wydziałowa Samorządu Studenckiego czy studenckie koła naukowe, m.in. działające na wydziale Studenckie Koło Naukowe Badaczy Społecznych.

Ukończenie studiów na kierunku migracje i mobilność stanowi doskonałe przygotowanie do pracy w instytucjach europejskich, administracji rządowej i samorządowej, dynamicznie rozwijającym się sektorze pozarządowym (fundacje, stowarzyszenia), instytucjach edukacyjnych i szkoleniowych, instytucjach kultury oraz realizujących zadania w zakresie polityki migracyjnej i integracyjnej.

Zarejestruj się

Wszystkim zainteresowanym tematem na początek polecamy też komentarz ekspercki oraz audycję radiową przygotowane przez jedną z naszch wykładowczyń z okazji obchodzonego niedawno Światowego Dnia Uchodźcy!

Autor: dr Karolina Podgórska

    Aktualności

    Data dodania
    15 sierpnia 2023