Kinozofia: O czym śnią androidy?

Wydział Filozofii i Socjologii UMCS oraz Studenckie Koło Naukowe „Holon” zapraszają do filozoficzno-naukowej dyskusji, której inspiracją będzie nominowany do Oscara, kultowy już film Ridley’a Scotta opowiadający o losach funkcjonariusza jednostki specjalnej (granego przez Harrisona Forda) polującego na zbuntowane androidy.

Czas i miejsce wydarzenia:

  • 5 marca 2019, godz. 16:30 - projekcja filmu - Aula Wydziału Filozofii i Socjologii UMCS (pl. Marii Curie-Skłodowskiej 4)

Wstęp wolny (ilość miejsc ograniczona)

Po projekcji, w panelu dyskusyjnym wystąpią eksperci, którzy zawiłą kwestię sztucznej inteligencji naświetlą nam z różnych punktów widzenia:

  • Prof. dr hab. Marek Hetmański (Instytut Filozofii, UMCS) - filozof zajmujący się problematyką epistemologiczną. W zakresie jego naukowych zainteresowań leżą m.in. teorie sztucznej inteligencji oraz teorie komunikacji i informacji. Autor książki „Umysł a maszyny. Krytyka obliczeniowej teorii umysłu”. W swoich analizach odwołuje się zarówno do tradycji filozoficznej, jak i do bieżących ustaleń z zakresu nauk szczegółowych czy psychologii.
  • Dr Tomasz Żurek (Instytut Informatyki, UMCS) - badacz i wykładowca w Zakładzie Układów Złożonych i Neurodynamiki UMCS. Jego aktualne zainteresowania badawcze koncentrują się m.in. wokół modelowania opartych na wartościach rozumowań celowościowych oraz stworzeniu środowiska umożliwiającego funkcjonowanie agentów korzystających z takich procesów. Pracuje również nad budową formalnych modeli wiedzy i wnioskowań prawniczych.
  • Paweł Niewęgłowski (magazyn „Lubelski Programista”) - aktywista lubelskiej branży IT, oddany technologicznemu i ekonomicznemu rozwojowi miasta Lublin. Współwłaściciel firmy programistycznej DevUp i współzałożyciel magazynu „Lubelski Programista”. Lider elitarnego klubu komputerowego Regionalnej Lubelskiej Grupy Microsoft. Dyrektor konferencji Microsoft Expert Summit 2014. Wykładowca IX i X Lubelskiego Festiwalu Nauki. Zaangażowany w międzynarodową scenę startupów i hackathonów.

Będzie to świetna okazja do wyjaśnienia nurtujących nas pytań, skonfrontowania różnorodnych perspektyw i – być może – otwarcia nowych perspektyw do namysłu nad miejscem, jakie w naszej rzeczywistości zajmuje sztuczna inteligencja.

Spotkanie poprowadzą dr Justyna Rynkiewicz i Albert Łukasik.

Śledź nasze wydarzenia na stronie kinozofia.pl oraz na FB fb.com/Kinozofia

Do zobaczenia!

Organizatorzy:

  • Wydział Filozofii i Socjologii UMCS
  • Studenckie Koło Naukowe „Holon”

    Aktualności

    Data dodania
    5 marca 2019