Etyk na filozoficznej agorze

Kultura Enter, Wydawnictwo „Więź” oraz Wydział Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie zapraszają na spotkanie autorskie z ks. prof. Alfredem Wierzbickim pt. „Etyk na filozoficznej agorze”. Z autorem rozmawiają – dr Łukasz Marcińczak, red. Aleksandra Zińczuk. Całość moderuje – Jakub Majchrzak.

Kiedy i gdzie:

  • 13 marca (środa), godz. 17.00, sala obrad Rady Wydziału UMCS, Plac Marii Skłodowskiej-Curie 4, Lublin

Wstęp wolny

Okazją do rozmowy na tematy filozoficzno-etyczno-teologiczne jest zakończenie trasy promocyjnej autora po Polsce z najnowszą książką pt. „Kruche dziedzictwo”, wydaną w końcu ubiegłego roku przez Wydawnictwo „Więź”. Będziemy rozmawiać o myśli chrześcijańskiej w kontekście praw człowieka oraz otwarciu/zamknięciu na dialog z innymi religiami i narodami, o roli instytucji kościoła i jego zaniechaniach.
„Ten zasadniczy nurt filozoficznego i chrześcijańskiego uniwersalizmu jest nieprzemijającą wartością, którą niesie w sobie humanistyczne przesłanie Jana Pawła II (...) Pozwala ona z jednej strony przerzucić mosty między katolickim chrześcijaństwem a mentalnością oświeceniową (która ulega zresztą dekonstrukcji), z drugiej umieścić w samym sercu etyki chrześcijańskiej osobę Jezusa Chrystusa – a nie abstrakcyjną, legalistyczną doktrynę nakazów i zakazów”. (Z przedmowy Karola Tarnowskiego)


Alfred M. Wierzbicki – (ur. 1957), ksiądz archidiecezji lubelskiej, filozof i poeta. Dr hab., profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, kierownik Katedry Etyki KUL, w latach 2006–2014 dyrektor Instytutu Jana Pawła II KUL i redaktor naczelny kwartalnika „Ethos”. Od 2006 roku członek Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem przy Konferencji Episkopatu Polski. Blisko współpracował z abp. Józefem Życińskim, m.in. jako jego wikariusz biskupi ds. kultury. Autor wielu książek naukowych i eseistycznych, m.in. „The Ethics of Struggle for Liberation”, „Filozofia a totalitaryzm. Augusta Del Nocego interpretacja kryzysu moderny”, „Polska Jana Pawła II”. Współautor m.in. książki „Wielkie tematy teologii”. Wydał dziewięć tomików wierszy.

Przed spotkaniem zapraszamy do lektury:

 

    Aktualności

    Data dodania
    12 marca 2019