Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zapraszamy serdecznie na obchody Dnia Socjologa, które odbędą się na Wydziale Filozofii i Socjologii. Głównym wydarzeniem będzie konferencja naukowa: „Społeczeństwo – realne czy wirtualne?”, której celem jest próba udzielenia odpowiedzi na pytania towarzyszące złożonym zmianom społecznym stymulowanym wielowymiarowym rozwojem technologicznym.
Czas i miejsce wydarzenia:
Program konferencji:
Opis wydarzenia:
Rola Internetu w życiu politycznym, gospodarczym, w pisaniu historii, tworzeniu kontekstów kulturowych jest już na tyle duża, że dotychczasowe sposoby widzenia zjawisk społecznych wydają się być coraz mniej użyteczne. Rewolucja cyfrowa radykalnie wpłynęła na charakter relacji międzyludzkich (np. multiplikacja, rizomatyzacja), rozszerzyła i wzmocniła obecność aktorów nieludzkich (np. algorytmów filtrowania treści, botów), wprowadziła nowe formy uspołecznienia (np. selfies, dzielenie się). W warunkach zanikającej granicy między domenami online i offline niezwykle trudno jest wskazać obszary ludzkiej aktywności, które obroniły się przed bezpośrednim lub pośrednim wpływem nowych technologii informacyjno-komunikacyjnych. Czy oznacza to, że nasza cywilizacja osiągnęła nieodwracalny, samodestrukcyjny punkt rozwoju, w którym obserwujemy triumf techniki nad kulturą – jak sugerował przed laty Neil Postman? Czy może raczej postęp w dziedzinie sztucznej inteligencji doprowadzi do powstania „osobliwości technologicznej”, która – jak chciałby tego m.in. Raymond Kurzweil – pozwoli ludziom przekroczyć granice biologii? A może zbliżamy się do punktu zwrotnego, w którym odrzucimy, a następnie świadomie z(re)definiujemy rolę technologii w rozwoju społeczeństw współczesnych?
Celem konferencji „Społeczeństwo – realne czy wirtualne?” jest próba udzielenia odpowiedzi na pytania towarzyszące złożonym zmianom społecznym stymulowanym wielowymiarowym rozwojem technologicznym, w tym między innymi:
Organizator
Instytut Socjologii
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
Plac Marii Skłodowskiej-Curie 4
20-031 Lublin