Na pytania o uzależnienia odpowiada specjalistka terapii uzależnień Katarzyna Boś.
Na studiach ludzie zazwyczaj piją więcej, niż w innych okresach życia. Dlatego duża ilość, spożywanego alkoholu nie musi (chociaż może) świadczyć o uzależnieniu.
Wskazówką, że mamy do czynienia z rozwijającym się problemem może być:
Niewywiązywanie się z życiowych zadań z powodu picia lub jego skutków.
Niepokojące są te sytuacje, kiedy objawy kaca, takie jak osłabienie, bóle głowy, nudności, wzmożona potliwość ale i rozdrażnienie, trudności w myśleniu i koncentracji uwagi utrudniają powrót do normalnego funkcjonowania. To wszystko może sprawić, że pojawią się nieobecności na zajęciach, trudności w zaliczaniu przedmiotów, odkładanie zadań, zmniejszenie ambicji i rezygnacja z zainteresowań.
Koncentracja na piciu
Warto się zaniepokoić, gdy ktoś planuje picie i/lub oczekuje na nie z niecierpliwością. Podobnie jest w przypadku kiedy, zmiana planów i niemożność picia, sprawia, że ktoś staje się nerwowy i wycofuje się z trzeźwego towarzystwa, by zaspokoić pragnienie w innym.
Wskazanie z aplikacji ePOP
Nie dawno pojawiła się świetna darmowa aplikacja o nazwie ePOP. Służy ona do monitorowania własnego picia oraz pomaga w jego ograniczeniu.
Oczywiście nie zastąpi ona terapii, można jednak wykorzystać z niej do przyjrzenia się swojemu piciu i/lub podsunąć komuś, kogo sposób picia nas niepokoi.
Możesz też wykonać test on-line
Najlepszym rozwiązaniem byłoby zmotywowanie kolegi czy koleżanki do wizyty u specjalisty ewentualnie zachęcenie do skorzystania ze wspomnianej aplikacji ePOP.
Warto też samemu skonsultować się ze specjalistą, by uniknąć ryzyka współuzależnienia.
[Więcej wskazówek o tym jak rozmawiać z osobą w kryzysie znajdziesz w linku]
Najbardziej skutecznym sposobem namówienia kogoś do skorzystania z pomocy w kwestii uzależnienia jest tzw. pozytywne motywowanie, składa się na nie
Wiele badań jasno pokazuje, iż tzw. twarda konfrontacja, grożenie, straszenie, czy stosowanie innych opartych na wzbudzaniu lęku metod nie przynosi oczekiwanych efektów.
Można zaoferować pomoc w znalezieniu osoby/placówki, do której można się zgłosić. Wówczas należy zwrócić uwagę na to, czy kompetencje specjalisty/placówki obejmują uzależnienia – najlepiej wybrać specjalistę psychoterapii uzależnień lub lekarza psychiatrę.
Obecnie w mniejszym stopniu mówi się o terapii uzależnienia a częściej o terapii zaburzeń związanych z używaniem alkoholu, które obejmują też problemy poprzedzające uzależnienie.
Coraz więcej placówek leczenia oferuje tzw POP czyli Program Ograniczania Picia, którego celem jest zmiana stylu spożywania alkoholu a nie całkowita abstynencja.
Wszystko zaczyna się od konsultacji ze specjalistą. W jej trakcie określa się jak głęboki jest problem i wspólnie ustala formę terapii.