Wydarzenia na UMCS z okazji Światowego Dnia Uchodźcy

W dniu 20 czerwca na Wydziale Filozofii i Socjologii oraz na Placu Marii Curie-Skłodowskiej odbyły się wydarzenia związane z obchodami Światowego Dnia Uchodźcy, współorganizowane przez Biuro Terenowe Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) w Lublinie, MigLab UMCS oraz Koło Naukowe Badaczy Społecznych UMCS. Światowy Dzień Uchodźcy został ustanowiony przez ONZ i jest obchodzony od 2000 roku. Ma na celu podkreślenie wagi tego zjawiska oraz odwagi i siły uchodźców w pokonywaniu trudności i poszukiwaniu bezpiecznego życia. Wg danych UNHCR obecnie na świecie ponad 120 000 ludzi zmuszonych jest szukać schronienia z powodu wojen i prześladowań. Statystyki te od lat niestety stale rosną.

Pierwszym wydarzeniem tego dnia była „Kafejka Spotkań Migracyjnych: Studenci w Drodze” organizowana przez Koło Naukowe Badaczy Społecznych (KBNS) oraz MigLab i koordynowana przez dr Małgorzatę Dziekanowską. Podczas spotkania czwórka młodych studentów z doświadczeniem migracyjnym i uchodźczym opowiedziała o swoich doświadczeniach związanych z podróżą i adaptacją w nowym miejscu życia, jakim stał się Lublin. Sofiya Bakshi, Valeriia Boiko, Anastasiia Minich i Artur Senyk podzielili się swoimi historiami w niezwykle interesujący i otwarty sposób. Były to opowieści przejmujące i pozwalające lepiej zrozumieć z czym borykają się osoby w sytuacji przymusowej migracji. Kawiarenkę prowadzili przedstawiciele KNBS: Pani Julia Worlicka i Pan Mykhailo Kutkovyi.

 

Następnie na Placu Marii Curie Skłodowskiej odbyło się wręczenie certyfikatów ukończenia kursu „Refugee Protection and Assistance Framework”, który został zrealizowany na Wydziale Filozofii i Socjologii w okresie od 16.05.-06.06. Kurs ukończyło 14 studentów i studentek z kierunków: europeistyka, kognitywistka, socjologia oraz psychologia. Certyfikaty wręczali Pan dr hab. Leszek Kopciuch, prof. UMCS, Dziekan WFiS oraz Pan Marco Procaccini, Dyrektor Biura Terenowego UNHCR w Lublinie. Kurs składał się z cyklu 6 spotkań poświęconych tematyce uchodźców i pracy w sektorze pomocy humanitarnej. Zajęcia prowadzili wykładowcy z Instytutu Socjologii UMCS, pracownicy Biura Terenowego UNHCR w Lublinie oraz Stowarzyszenia Homo Faber. Za organizację kursu ze strony UMCS odpowiadała Pani dr Karolina Podgórska (MigLab) a ze strony UNHCR – Pan Marcin Dąbrowski. Pan Dziekan i Pan Dyrektor wyrazili nadzieję na równie owocną współpracę w przyszłości.

Na zakończenie na Placu Marii Curie-Skłodowskiej odbył się koncert Julii Romanyuk z Zespołem.

 

 

    Aktualności

    Data dodania
    20 czerwca 2024