Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W dniu 27 czerwca 2022 r. w Instytucie Socjologii odbyło się spotkanie w formie hybrydowej członków instytutowego Zespołu ds. Badań Migracyjnych z przedstawicielami Wydziału Historii, Politologii i Bezpieczeństwa Narodowego Wołyńskiego Uniwersytetu Narodowego im. Ł. Ukrainki w Łucku. Partnerów z Łucka reprezentowała online – z-czyni Dziekana Wydziału dr Hałyna Maleonczuk, dr hab. Oksana Jarosz oraz dr Walentyna Liubczuk, a także, stacjonarnie, dr Olga Kuźmuk, przebywająca obecnie w Polsce na stażu w Polskiej Akademii Nauk. Spośród pracowników Instytutu Socjologii w spotkaniu udział wzięli: dyrektor Instytutu Socjologii prof. dr hab. Stanisław Lachowski, kierowniczka Zespołu dr Karolina Podgórska oraz członkinie i członkowie Zespołu: dr Małgorzata Dziekanowska, dr Andrzej Jekaterynczuk (pełniący także funkcję tłumacza), dr Artur Wysocki, dr Błażej Dyczewski, dr Michał Nowakowski oraz mgr Andrzej Stawicki.
Tematem spotkania było omówienie współpracy, jaka została nawiązana między badaczkami i badaczami z Lublina i Łucka w związku z realizacją badań dotyczących reakcji na kryzys humanitarny wywołany inwazją Rosji na Ukrainę. Podstawą do wspólnych działań jest odnowiona 19.11.2021 r. umowa o współpracy akademickiej podpisana przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej oraz Wołyński Uniwersytet Narodowym im. Ł. Ukrainki.
Podczas spotkania przedstawicielki i przedstawiciele obu instytucji mieli okazję poznać się i opowiedzieć o swoich zainteresowaniach badawczych. Głównym punktem spotkania było jednak uzgodnienie wspólnych planów badawczych, z których część jest już realizowana w postaci badania wielopoziomowej reakcji Lublina i Łucka na napływ uchodźców z terenów ogarniętych wojną (odpowiednio migrantów zewnętrznych i wewnętrznych). Podczas spotkania przedstawione zostało krótkie podsumowanie dotyczące specyfiki tej reakcji w obu miastach. Kolejne planowane badania dotyczyć będą nie tylko centralnych miast, ale również regionów: województwa lubelskiego oraz obwodu wołyńskiego.