Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Wiosną br. w Instytucie Socjologii został powołany zespół badawczy MigLab, którego celem jest m.in. analiza lokalnej sytuacji migracyjnej w Lublinie i w regionie.
Jednym z działań prowadzonych przez zespół we współpracy z badaczkami z Wołyńskiego Uniwersytetu Narodowego im. Łesi Ukrainki w Łucku jest projekt badawczy Wielopoziomowe zarządzanie kryzysem humanitarnym wywołanym przez rosyjską agresję na Ukrainę na przykładzie działań w województwie lubelskim (PL) i obwodzie wołyńskim (UA), finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej. Stanowi on odpowiedź na wyzwania związane z gromadzeniem i przetwarzaniem wiedzy o reagowaniu w sytuacji kryzysowej.
Na początku lata MigLab zrealizował również badanie ilościowe w gminach w Polsce na temat form pomocy udzielanej uchodźcom i uchodźczyniom z Ukrainy oraz podmiotów zaangażowanych w tę pomoc. Wyniki tych badań oraz pierwsze diagnozy sytuacji migracyjnej w województwie lubelskim i obwodzie wołyńskim na Ukrainie zostaną zeprezentowane podczas wizyty studyjnej badaczek z Wołyńskiego Uniwersytetu Narodowego im. Łesi Ukrainki w Łucku, która będzie miała miejsce w dniach 17 – 21 października br.
W jej ramach zostaną m.in. zorganizowane dwa otwarte seminaria naukowe z udziałem gości z Ukrainy, badaczek i badaczy Instytutu Socjologii UMCS oraz z innych ośrodków akademickich i badawczych w Polsce, lokalnych aktywistów oraz przedstawicieli instytucji udzielających pomocy uchodźcom.
19.10.2022 – Struktura pomocy humanitarnej w czasie kryzysu: przypadki Lublina i Łucka, Aula Wydziału Filozofii i Socjologii (parter), godz. 10.00–13.30
20.10.2022 – Kobiety, migracje i wojna, Aula Wydziału Filozofii i Socjologii (parter), godz. 10.00–14.30
Wydarzenia będą tłumaczone na język ukraiński.
Patronaty:
Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, Sekcja Etniczności PTS, Sekcja Socjologii Wsi i Rolnictwa PTS