Wiedza ekspercka a zdrowie psychiczne - cykl spotkań

Zapraszamy na cykl spotkań pt. „Wiedza ekspercka a zdrowie psychiczne” organizowanego przez Zespół Wiedza Ekspercka i Procesy Decyzyjne (IF UMCS).

Zapraszamy na wykład dialogiczny prof. Haliny Rarot (PL)
Rola milczenia w doradztwie filozoficznym i myśli dialogicznej

koreferat do wystąpienia

dr Marek Błaszczyk (UMK)
Samotność i dialogiczność. O dialektyce ludzkiej egzystencji

10 czerwca (piątek, godz. 13.00)

Link do wydarzenia na zoomie - dołącz do spotkania

Linki do wydarzenia na Facebooku - zobacz wydarzenie

Abstrakt wykładu

Rola milczenia w doradztwie filozoficznym i myśli dialogicznej

Gotowość do milczenia, sprzyjającego uważnemu słuchaniu, jest oceniana w najlepszym razie jako jałowa i nieefektywna, a w najgorszym- jako przejaw niskiej inteligencji poznawczej, słabość woli mocy, myślenia kobiecego itd. „Mówię, więc jestem”, „wyrażam siebie, więc jestem”- to szczególnie mocne hasła doby konsumerystycznego kapitalizmu i związanego z nim indywidualizmu. Tymczasem ... - czytaj abstrakt w PDFie.

Samotność i dialogiczność. O dialektyce ludzkiej egzystencji

Celem wystąpienia będzie ukazanie egzystencjalnego napięcia między samotnością a dialogicznością (współbyciem, koegzystencją, uspołecznieniem, wspólnotowością, miłością, komunikacją), a w szerszej perspektywie – dialektycznego charakteru ludzkiej egzystencji. Wywód podzielony będzie na trzy części - czytaj abstrakt w PDFie.

Sylwetka prelegenta

dr hab. Halina Rarot, prof. Politechniki Lubelskiej

– do września 2013 roku związana z Instytutem Filozofii UMCS. Obszary badawcze: filozofia dialogu, kryzysologiczna odmiana filozofii kultury( wraz z refleksją na temat techniki), psychologia kształcenia i psychologia społeczna. Tłumaczka dzieł filozoficznych z języka rosyjskiego i ukraińskiego. Nominowana w 2012 roku do Nagrody Jana Długosza, zwanej „polskim noblem wydawniczym”, honorującej autorów wnoszących istotny wkład w rozwój humanistyki. Doceniona przez autorów szkockiego portalu internetowego Women in Red jako uczona przeciwstawiająca się zastanym wzorom myślenia[w pracy habilitacyjnej podważyła zasadności stuletniej, nietzcheańskiej tradycji w myśleniu o kulturze Zachodu (ujmowanej we frazie „od chrześcijaństwa do nihilizmu) jako monologicznej, niedostrzegającej równoległego istnienia drugiej i dość starej linii myślenia, którą można ująć we frazę o przeciwstawnym wydźwięku („ od nihilizmu do chrześcijaństwa”)].

dr Marek Błaszczyk

– doktor filozofii, związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu; absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zainteresowania naukowe: filozofia egzystencji, antropologia filozoficzna, filozofia hermeneutyczna, psychologia rozwoju osobistego. Autor ponad 60 artykułów naukowych, czynny uczestnik ponad 100 międzynarodowych i ogólnopolskich konferencji naukowych; organizator i sekretarz kilkunastu konferencji naukowych. Publikował m.in. w takich czasopismach, jak: „Przegląd Filozoficzny”, „Analiza i Egzystencja”, „Przegląd Humanistyczny”, „Ruch Pedagogiczny”, „Idea”, „Studia Philosophica Wratislaviensia”, „Studia Europaea Gnesnensia”, „Perspektywy Kultury”, „Świat i Słowo”, „Humaniora”, „Hybris”, „Tematy i Konteksty”, „Kultura Współczesna”, „Teksty Drugie”, „Pamiętnik Literacki”, „Filozofia i Nauka”, „Humanistyka i Przyrodoznawstwo”, „Człowiek i Społeczeństwo”, „Logos i Ethos”, „Polskie Forum Psychologiczne”.



Kolejne spotkanie: Anna Bergquist – Wspólne decyzje i wartości w zdrowiu psychicznym (Uniwersytet w Manchesterze) (07.07.2022)

    Aktualności

    Data dodania
    10 czerwca 2022