Seminarium MigLab oraz Platforma Danych Migracyjnych

W dniu 6 marca 2024 na Wydziale Filozofii i Socjologii odbyło się seminarium pt. „Dwa lata pomagania i co dalej? Architektura i potencjał działań pomocowych wobec osób uciekających z Ukrainy w obliczu wojny rosyjsko-ukraińskiej. Perspektywa Lublina i województwa lubelskiego”.

Seminarium było okazją do podsumowania projektu badawczego realizowanego przez zespół MigLab w ramach programu Grantów Interwencyjnych NAWA. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele różnorodnych instytucji i inicjatyw nieformalnych zaangażowanych w działania pomocowe w Lublinie i w regionie. W panelu dotyczącym architektury pomocy w województwie udział wziął Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, profesor Maciej Duszczyk, a także przedstawiciele Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, UNHCR, Urzędu Miasta Hrubieszów, Fundacji Banici Zamojscy. W drugim panelu, poświęconym organizacji pomocy w Lublinie, udział wzięli reprezentanci Urzędu Miasta Lublin, UMCS, Stowarzyszenia Homo Faber, Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza, Centrum Wolontariatu i inicjatywy Liliowa 5/In Need. Podczas seminarium paneliści i panelistki opowiadali o dotychczasowych doświadczenia w organizacji pomocy, a także wskazywali na bieżące wyzwania, jakie stoją przed instytucjami zaangażowanymi w procesy recepcji i integracji uchodźców z Ukrainy.

Dodatkowym punktem programu było podpisanie deklaracji o współpracy pomiędzy UMCS oraz trzema innymi instytucjami: Lubelskim Urzędem Wojewódzkim, Wyższą Szkołą Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie oraz Stowarzyszeniem Homo Faber w związku z powołaniem inicjatywy pod nazwą Platforma Danych Migracyjnych dla Lublina i Lubelszczyzny. Platforma ma być instrumentem służącym do zbierania zastanych, rozproszonych (a w dalszej perspektywie także pozyskiwania nowych) danych dotyczących procesów migracyjnych w Lublinie i województwie lubelskim. Jest to inicjatywa otwarta, do której zapraszamy także inne instytucje posiadające tego typu dane i zainteresowane ich zbieraniem oraz komunikowaniem.

Organizatorem wydarzenia był zespół badawczy MigLab, od 1 marca 2024 r. przekształcony zarządzeniem Rektora UMCS nr 18/2024 w ośrodek badawczy Centrum Analiz Migracyjnych MigLab, działający w Instytucie Socjologii UMCS.

Seminarium w obiektywie

    Aktualności

    Data dodania
    7 marca 2024