Rekrutacja na kurs „Refugee Protection & Assistance Framework”

Szanowne Studentki, Szanowni Studenci,

Biuro Trenowe Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) oraz Centrum Analiz Migracyjnych MigLab działające w Instytucie Socjologii na Wydziale Filozofii i Socjologii organizują drugą edycję kursu „Refugee Protection & Assistance Framework” przeznaczonego dla studentów wszystkich kierunków studiów I i II stopnia.

Jeśli interesujesz się zagadnieniami związanymi z migracjami, uchodźstwem, pracą w środowisku wielokulturowym, jesteś osobą wrażliwą na potrzeby innych i chcesz sprawdzić jak zdobyta wiedza działa w praktyce pracy na rzecz migrantów i z migrantami oraz w sektorze pomocy humanitarnej – serdecznie zapraszamy!

Kurs składa z dwóch części:

  • 6 wykładów/warsztatów: zajęcia prowadzą pracownicy UMCS (2 spotkania), UNHCR (3 spotkania) oraz Stowarzyszenia Homo Faber (1 spotkanie);
  • 30h praktyk w jednej z organizacji realizujących działania na rzecz uchodźców w Lublinie: Caritas Lublin, Centrum Wolontariatu, Spilno, Eleon, KIND.

Dysponujemy 12 miejscami. Wykłady/warsztaty w większości odbędą się w języku polskim, wykłady prowadzone przez osoby anglojęzyczne będą w razie potrzeby tłumaczone. Praktyki realizowane będą w języku polskim. Po zakończeniu kursu otrzymacie Państwo certyfikat wystawiany przez UMCS oraz UNHCR. Warunkiem otrzymania certyfikatu jest uczestnictwo w wykładach/warsztatach oraz realizacja praktyk. Warunkiem udziału w praktykach jest posiadanie zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego (procedura dostępna pod adresem: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-zaswiadczenie-z-krajowego-rejestru-karnego).

Terminy zajęć wykładowych/warsztatowych: 6 maja, 8 maja, 13 maja, 15 maja, 22 maja, 29 maja, godzina 14.40-16.10, Wydział Filozofii i Socjologii.

Terminy odbywania praktyk: uzgadniane indywidualnie z daną organizacją, mogą odbywać się równolegle do wykładów. Wskazane jest, by praktyki zakończyły się do 13 czerwca.

Zakres zagadnień poruszanych podczas wykładów/warsztatów:

  • wprowadzenie do tematyki migracyjnej i uchodźczej
  • zróżnicowanie kulturowe w pracy z migrantami i uchodźcami
  • przegląd kluczowych pojęć międzynarodowego prawa uchodźczego
  • ochrona osób zmuszonych do ucieczki w złożonych sytuacjach humanitarnych
  • mieszane przepływy uchodźców i migrantów – różnice w potrzebach i ramach ochrony
  • alternatywne sposoby wspierania uchodźców i innych osób zmuszonych do ucieczki
  • możliwości kariery w organizacjach wspierających migrantów i uchodźców

Zapisy na platformie Forms

Zgłoszenia przyjmujemy do 16 kwietnia 2025 roku do godziny 20.00. Należy podać imię i nazwisko, adres e-mail, kierunek, stopień i rok studiów, preferowane miejsce odbywania praktyk oraz krótko uzasadnić chęć wzięcia udziału w kursie. O przyjęciu na kurs decyduje kolejność zgłoszeń. W przypadku szybszego wyczerpania się wolnych miejsc Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość wcześniejszego zamknięcia rekrutacji. Ewentualne pytania prosimy kierować na adres: karolina.podgorska@mail.umcs.pl

UNHCR (http://unhcr.org) to międzynarodowa agencja ONZ odpowiedzialna za ochronę uchodźców (inaczej: Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców), działająca w 135 krajach, z siedzibą w Genewie. UNHCR jest obecna w Polsce od 1992 roku, a w Lublinie od początku pełnoskalowej wojny w Ukrainie. UNHCR prowadzi międzynarodowe działania mające na celu ochronę osób zmuszonych do ucieczki przed konfliktami i prześladowaniami oraz osób, którym odmówiono obywatelstwa. Jednym z działań jest także promowanie wiedzy o tematyce uchodźczej i współpraca z innymi organizacjami w tym zakresie. Przykładem takiego działania jest proponowany kurs.

Centrum Analiz Migracyjnych MigLab (http://miglab.umcs.pl) działa w Instytucie Socjologii od 2023 r. Prowadzi aktywność badawczą i analityczną, również we współpracy z lokalnymi instytucjami i organizacjami działającymi w obszarze zarządzania migracjami/integracji/mobilności, a także stanowi wsparcie naukowe dla prowadzonego w IS kierunku studiów II stopnia „Migracje i Mobilność”.

Aktualności

Data dodania
11 kwietnia 2025