Wstęp wolny, po zgłoszeniu na adres: maciej.bobr@babinski.pl
Przebieg spotkania
- 16:30 - spotykamy się w Auli WFiS i oglądamy film
- następnie po chwili przerwy rozpoczyna się część dyskysyjna
Film
„Po drugiej stronie dnia” to film, który powstał, by zwrócić uwagę na szczególną grupę osób z niepełnosprawnościami – tych, którzy doświadczyli kryzysów psychicznych. Scenariusz filmu jest oparty na relacjach byłych pacjentów Szpitala im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie.
Macieja Sikorskiego, twórcę filmu, zainspirowała wystawa „Uważaj na Głowę”, którą w latach 2015-2016 przygotowały w Szpitalu im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie osoby z doświadczeniem kryzysów psychicznych. Wystawa miała na celu ułatwieniu w zrozumienie ich samych i ich problemów, a także sytuacji po opuszczeniu szpitala. Twórcy wystawy opowiedzieli o swoim chorowaniu, leczeniu i trudnym procesie zdrowienia. Film jest artystyczną interpretacją tej uniwersalnej opowieści.
Scenariusz został oparty na motywach „Boskiej komedii” Dantego, wędrówki przez „piekło” choroby i „czyściec” leczenia ku „światłu” zdrowienia. Teksty nie są jednak zaczerpnięte od Dantego, ale z cytatów z opowieści o chorowaniu leczeniu i zdrowieniu i wierszy poetów „z tamtej strony dnia”, jak niekiedy nazywa się autorów mających za sobą doświadczenie kryzysu psychicznego. Na zaproszenie twórcy filmu odpowiedzieli Rafał Siwek i Michał Koterski, którzy wystąpili obok aktorów Teatru „Exit” i współtwórców wystawy „Uważaj na głowę”.
Po pokazie filmu, odbędzie się dyskusja z udziałem twórców filmu oraz osób zajmujących się problemem wsparcia osób z niepełnosprawnościami – weźmie w niej udział psycholog Mateusz Biernat i asystent zdrowienia Paweł Podgórski. Obaj w filmie podzielili się swoimi doświadczeniami pobytów w szpitalu, dzisiaj skutecznie pomagają innym przechodzić przez kryzysy psychiczne.