Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W Instytucie Socjologii będzie realizowany kolejny projekt międzynarodowy: PERHOUSE ( Personal and household services in Central and Eastern European Countries: Improving working conditions and services through industrial relations).
Kierownikiem polskiej części projektu jest Pani dr Dominika Polkowska, a wykonawcą mgr Anna Dudkowski-Sadowska.
Projekt jest finansowany ze środków Komisji Europejskiej.
Projekt PERHOUSE ma na celu analizę bieżących cech i wyzwań związanych ze świadczeniem usług oraz warunkami pracy w sektorze usług osobistych i domowych (PHS) w krajach Europy Środkowo-Wschodniej (CEE).
Popyt na PHS rośnie w ramach szerszego trendu deinstytucjonalizacji sektora opieki oraz z uwagi na brak dostępnych usług w opiece zintegrowanej i usługach pozaopiekuńczych. Zrozumienie i wzmocnienie roli stosunków przemysłowych poprawiłoby warunki pracy w sektorze PHS w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, pomogłoby usystematyzować podstawowe definicje miejsca pracy, a także ustalić standardy jakości usług, warunków pracy oraz dostępu do usług opiekuńczych i pozaopiekuńczych świadczonych w warunkach domowych. Z kolei uregulowanie sektora ułatwiłoby integrację z szerszymi strukturami stosunków pracy dla wzmocnienia świadczenia usług opiekuńczych i usług niezwiązanych z opieką przez dostawców publicznych i prywatnych, przyczyniłoby się do rozwiązania problemu wysokiego udziału pracy nierejestrowanej w sektorze oraz zapewnienia godnych warunków pracy pracownikom PHS.
Cele te są w pełni zgodne z priorytetami Komisji Europejskiej, Europejskiego Urzędu ds. Pracy oraz partnerów społecznych (np. UNI Europa, EFFAT, EFSI, EPSU, EASPD) służącymi wzmocnieniu dialogu społecznego na poziomie UE. Projekt będzie realizowany na poziomie unijnym oraz w 11 krajach – 10 państwach członkowskich i 1 państwie kandydującym do UE. Dane zostaną zgromadzone za pomocą ankiet i wywiadów jakościowych zarówno na szczeblu krajowym, jak i unijnym, przetworzone w formie raportów z badań i streszczeń oraz innowacyjnych materiałów rozpowszechniających, w tym narzędzi audiowizualnych i wymiany między partnerami/interesariuszami podczas spotkań projektowych i warsztatów.