O przyjemności. Od starożytnej hedone po oświeceniowy libertynizm i utylitaryzm

Pragniemy poinformować, że na rynku ukazała się o nowa książka prof. dr. hab. Lesława Hostyńskiego, kierownika Katedry Etyki Instytutu Filozofii, która nosi tytuł O przyjemności. Od starożytnej hedone po oświeceniowy libertynizm i utylitaryzm.

Monografia prof. Hostyńskiego dotyczy kategorii przyjemności w ujęciu nie tylko współczesnym, ale też historycznym i kulturowym, począwszy od filozofii starożytnej aż po zjawisko konsumpcjonizmu XXI wieku. Jak pisze dr hab. Ryszard Wiśniewski, prof. UJD: Książka cieszy swoją różnorodnością ujęć, bogactwem opisów radzenia sobie z wyzwaniem płynącym z doświadczenia atrakcyjności przyjemności, z prób jego zrozumienia, nazwania, oddzielenia rodzajowego, a wreszcie z dróg namysłu nad intuicją przyjemności, namysłu nadającego stosunkowi do przyjemności status wartości pośród innych wartości. Wymienione walory książki spełniają w znacznej mierze postulat Władysława Tatarkiewicza, by wielkie idee opisywać od korzeni historycznych, ukazywać ich historyczną ewolucję. Książka została wydana nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN, swoją premierę miała 5 lipca 2022 roku.

Lesław Hostyński urodził się 28 maja 1956 w Krośnie. Studiował filologię polską (1975-1979) i filozofię (1977-1981) w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W roku 1980 rozpoczął pracę w Zakładzie Etyki i Estetyki. Stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie filozofii i socjologii uzyskał w roku 1988 na podstawie rozprawy doktorskiej pt. Filozofia wartości, estetyka i etyka Henryka Elzenberga, a stopień doktora habilitowanego w roku 1998 na podstawie rozprawy pt. Wartości utylitarnePostanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 października 2007 roku otrzymał tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych. Głównymi dziedzinami zainteresowań prof. Lesława Hostyńskiego są aksjologia, etyka, historia etyki polskiej, bioetyka. Pełni funkcję kierownika Katedry Etyki. Uchwałą Senatu UMCS z dnia 28 IV 2010 został mianowany na stanowisko profesora zwyczajnego.

    Aktualności

    Autor
    Sylwia Ścibak
    Data dodania
    13 lipca 2022