Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Kim był Ludwik Fleck? Jaki związek może mieć mikrobiologia i filozofia? I najważniejsze: czy na te pytania może odpowiedzieć komoda?
Drzwi wskazują na to, że można je otworzyć lub zamknąć, a schody informują o możliwości wejścia lub zejścia z poziomu wyższego na niższy. A śmietniki?
Pomidorowa czy ogórkowa? Czy wiele nas różni i przede wszystkim – czy ma to znaczenie?
I wreszcie – co to ma wspólnego z nauką?!
Odpowiedzi na te wszystkie pytania pojawią się w nocy 3/4 czerwca na lubelskim Starym Mieście. Zapraszamy na Noc Kultury 2023! W tym roku, oprócz dziesiątek instalacji artystycznych, w programie festiwalu znalazły się wydarzenia popularnonaukowe. Zachęcamy do przeszukania szuflad w „Komodzie Flecka”, sprawdzenia, czy „Afordancja [to] trudne słowo”, a także udziału we flashmobie. Udowadniamy, że, z jednej strony, wiedza naukowa może być tworzywem dla artystów i animatorów, a z drugiej strony, że plenerowy festiwal kulturalny to doskonała okazja do przedstawiania wyników badań naukowych szerokiej publiczności.
Działania popularyzacyjne prezentowane na Nocy Kultury 2023 powstały w ramach projektu „Prezentacja nauki to sztuka”. Są one efektem prac prowadzonych od 2021 roku przez interdyscyplinarny zespół złożony z ekspertów i ekspertek z całej Polski oraz studentów i studentek. Na warsztat wzięliśmy wyniki badań dotyczących festiwalu i jego publiczności, przeprowadzonych w latach 2017-2021, a także filozoficzną koncepcję nauki i poznania Ludwika Flecka.
Program tegorocznej Nocy Kultury jest dostępny tutaj -> https://nockultury.pl/pl/program-2023/
Projekt Prezentacja nauki to sztuka. Popularyzacja wyników badań na festiwalu Noc Kultury w Lublinie jest realizowany w latach 2021-2023 przez Instytut Socjologii UMCS ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki (program „Społeczna odpowiedzialność nauki – popularyzacja nauki i promocja sportu”). Partnerem projektu są Warsztaty Kultury.