Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zakład Estetyki Instytutu Filozofii Wydziału Filozofii i Socjologii UMCS w Lublinie zaprasza do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Dystynkcje estetyczne – wyróżnienie i wykluczenie, która odbędzie się w dniach 31 V - 3 VI 2019 r. w Zakopanem.
Celem konferencji jest próba odpowiedzi na pytanie jak czynniki estetyczne wpływają na podziały dzisiejszego świata. Troską społeczeństw współczesnych jest rozpoznanie źródeł zjawiska wykluczania w możliwie najszerszym zakresie. Procesy estetyzacji rzeczywistości, uznawane za istotny rys naszych czasów sugerują uwzględnienie wśród przyczyn rozwarstwienia społecznego i zmian w kulturze również sfery estetyczności. Jest to zagadnienie tym bardziej interesujące, że w późnej nowoczesności eksponowanie jej estetycznego wymiaru pociąga za sobą obniżenie rangi wielu estetycznych kategorii z pięknem na czele. Symptomem obecnego rozumienia aisthesis jest, między innymi, renesans pojęć gustu i smaku, wzmożone zainteresowanie cielesnością i jednostkowym doświadczeniem estetycznym. Czy filozoficzna i estetyczna perspektywa łącząca fenomeny estetyczne – od percepcji zmysłowej przez zjawiska życia codziennego po problemy etyczne i polityczne – jest ilustracją przemian w myśleniu czy jedynie nową formą dyskursu dominującego? Jeśli dystynkcja estetyczna ustanawia różnicę i generuje wykluczenie, to czy potrafi ją znosić i być inkluzyjną? Jaką rolę w tych procesach odgrywa sztuka, dyskursy jej towarzyszące oraz instytucje legitymizujące jej wartość? Kto reprezentuje władzę sądzenia i zarządza dystynkcjami w przestrzeni publicznej? Jakimi regułami rządzi się zróżnicowanie estetyczne w mieście?
Zapraszamy do interdyscyplinarnej dyskusji teoretyków, artystów i praktyków życia społecznego , wszystkich tych, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem chcieliby poszerzyć diagnozę procesów wykluczania i zaproponować własną wizję przeciwstawienia się im.