Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Sztuka i filozofia: Wykład #1 Agnieszka Ziętek „Transestetyzacja i spisek sztuki według Jeana Baudrillarda” 18.03.2014 (wtorek), godz. 19.00, wstęp wolny, Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin
Jakie są relacje między sztuką a filozofią? Jaki jest wpływ nurtów filozoficznych na sztukę i odwrotnie, w jaki sposób zagadnienia związane z twórczością i działalnością artystyczną podejmowane są przez teoretyków myśli społecznej i humanistycznej? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można znaleźć podczas wykładów w Galerii Labirynt z cyklu „Sztuka i filozofia”, którego celem jest zaprezentowanie różnych sposobów opisywania i systematyzowania działań współczesnych artystów. Cykl otworzy wykład Agnieszki Ziętek pt. „Transestetyzacja i spisek sztuki według Jeana Baudrillarda”.
Jean Baudrillard, francuski socjolog i filozof kultury, znany głównie z koncepcji symulacji, symulakrów oraz hiperrzeczywistości. W obszarze podejmowanych przez niego analiz znalazły się również kwestie związane z próbą charakteryzowania otaczającej rzeczywistości w oparciu o system dychotomicznych, binarnych opozycji, takich jak dobro-zło, prawda-fałsz, czy piękno i brzydota. Tematyka wykładu odnosi się do Baudrillardowskiego postrzegania kategorii piękna i estetyki, które - jego zdaniem - przekształcają się współcześnie w obsceniczność i transestetyzację, prowadząc jednocześnie do zaniku „autentycznych” działań artystycznych zastępowanych przez spisek sztuki.
Agnieszka Ziętek – ukończyła socjologię na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, w 2011 roku obroniła doktorat z nauk o polityce (UMCS). Zajmuje się problematyką z pogranicza teorii kultury, socjologii i politologii. Realizuje badania z zakresu społecznych oddziaływań sztuki, a także polityki kulturalnej i równościowej. Publikowała m.in. w „International Journal of Baudrillard Studies”, „Przeglądzie Kulturoznawczym”, „Akcencie”, „Kulturze i Historii”. Jest autorką pracy będącej kompleksowym opracowaniem myśli Jeana Baudrillarda – „Jean Baudrillard wobec współczesności: polityka, media, społeczeństwo” (2013).
18.03.2014 (wtorek), godz. 19.00, wstęp wolny
Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin